Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Drony, lata ktoś ??


Piotr

Rekomendowane odpowiedzi

Są przepisy dotyczące bezzałogowych statków powietrznych, a takimi sa drony, samoloty czy balony ;)

Tak na szybko: http://www.pansa.pl/index.php?menu_lewe=ops&lang=_pl&opis=OPS/ops_rpa

Dla mnie najważniejsze jest to:

Nie ma obowiązku zgłaszania lotów w przypadku:

  • wykonywania lotów powyżej 6km od granicy lotniska (ogrodzenie) objętego strefą CTR jeżeli loty wykonywane są bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz modelami latającymi o masie startowej nie większej niż 25 kg i do wysokości nie większej niż 100 m nad poziomem terenu.
  • wykonywania lotów powyżej 1km od granicy lotniska (ogrodzenie) objętego strefą CTR jeżeli loty wykonywane są bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz modelami latającymi o masie startowej nie większej niż 0,6 kg oraz do wysokości nie większej niż 30 m lub do wysokości najwyższej przeszkody, w tym drzew lub obiektów budowlanych, znajdującej się w promieniu do 100 m od operatora.

 

Modeli jest pełno, to nie problem, ale samolotem lata się trudniej, tym bardziej w VLOS ;)

 

Mapa obszarów lotniczych, czyli m.in. CTR:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1eOwyB0F5ZW0n2jbv0pX59f9O1xM&hl=en_US&ll=52.57643687045852%2C18.60195485234999&z=6

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pershing napisał:

Tak  z innej beczki to czy można kupić sobie gdzieś model samolotu z silnikiem pulsacyjnym ? Czy trzeba na to jakieś zezwolenia ?

 

A gdzie ty chcesz odrzutowcem latać ?? Pomijam cenę, ale sterowanie, paliwo....... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Piotr napisał:

 

A gdzie ty chcesz odrzutowcem latać ?? Pomijam cenę, ale sterowanie, paliwo....... 

Spoko było by gdzie polatać, pytałem z ciekawości o konsekwencje prawne latania takim wariatem bez zezwolenia.

Tak jak pisze Rudix, Szymanów to bliska okolica, a takich łąk gdzie ryzykowałbym jedynie rozwalenie modelu jest bez

liku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy, kierowałem się przepisami, czyli dron max ciężar do 0,6 kg, powyżej tej wagi są większe obostrzenia.

Bebop nowy "goły", czyli sterowanie z telefonu/tableta, około 1500. Są inne fajne drony do 0,6kg coś 1500-2000 zł.

Powyżej tej wagi z gimbalem i cudami to od 2500-20k zł.

 

Bebopa kupiłem używkę za 600 :) z niskim przebiegiem, ilość wylatanych godzin widać w aplikacji. Sterowanie z telefonu to max 100-150m i w górę 30-40m i jest dosyć niewygodne.

 

Można dołożyć extender wifi + pad do sterowania i mamy .... różnie ludzie podają 500-1000m i w górę 100-150m. Dodając gogle można latac też na FPV i to jest czad...:dance:

 

Z odległości ponad 150-200 to już nie widać drona i takie loty są zakazane bez uprawnień, sporo zakazów jest wtedy.

Dalej niż VLOS (czyli na odległość wzroku) i tak nie zamierzam latać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kosa napisał:

widze oczytany w temacie już jestes :-)

Nom, poczytałem trochę przepisów, zanim kupiłem ;)

Ale polecam Bebopa, ma wszystko co potrzeba do amatorskiego latania ;)

NA ory bateriach to max 7 minut...... słaba zabawa.... ale po dołożeniu lepszych pakietów mamy 15-20min lotu a to już sporo.

 

1.jpg

 

Temat jest bardzo obszerny, polecam dedykowane forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś chce kręcić jakieś filmy to nie polecam tanich chińskich dronów z kamerą 2MP.

Bebop którego mam ma kamerę 14MP i kręci filmy w FHD, dodatkowo ma GPS dzięki któremu, teoretycznie, potrafi sam wrócić do miejsca startu lub tam gdzie stoi pilot, po zerwaniu łaczności z pilotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy gdzie latasz, w jakiej strefie.

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1eOwyB0F5ZW0n2jbv0pX59f9O1xM&hl=en_US&ll=52.57643687045852%2C18.60195485234999&z=6

 

Na szczegółowe pytania odnośnie przepisów to może kolega @Iwan2344 odpowie, bo ma uprawnienia :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...