Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


[E46] Moje plany co do Srebrnego Surfera


xaryon

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

nie bardzo wiedziałem, gdzie to wrzucić, więc wrzucam w ogólną kategorię dot. e46 :)

 

Aktualnie przymierzam się do drobnych zmian, poprawek, aktualizacji mojej furki (E46 polift coupe), lecz jako osoba nie mająca wcześniej do czynienia z marką, nie bardzo wiem, które z tych modyfikacji będą możliwe do wykonania, a które nie, dlatego liczę na Waszą wiedzę (i potencjalną pomoc:))

 

Dobra, nie przedłużając - poniżej jest lista rzeczy, które chciałbym zrobić w moim samochodzie.

 

1. Chyba najdroższa rzecz do zrobienia, czyli wymiana radia na 2dinowe z Androidem - potrzebuję taki model, który będzie miał wygląd OEMowy z moim samochodem, matowy, duży ekran, obsługiwał bluetooth i GPS (najlepiej Google Maps), posiadał możliwość dołożenia mikrofonu i jego montażu gdzieś na lewym słupki. Idealnie było by, gdyby to radio miało gniazdo AUX i umożliwiało mi korzystanie z nieaktywnych aktualnie przycisków na kierownicy, służących do rozmów. Póki co mam wypatrzonego Dynavina N7.

 

2. dołożenie rozpórki - przynajmniej górna na przednie kielichy (ze śrubą rzymską), idealnie byłoby móc zamontować i na tył, ale taką, która nie będzie wadzić w bagażniku.

 

3. uchwyty na kubki - póki co mam ten badziewiasty schowek z rotelką, którą zdążyłem rozwalić zaraz po zakupie :)

 

4. wymiana tylnej roletki na coś bardziej użytecznego - ponieważ mój egzemplarz ma dołożony pakiet dla palących, dla pasażerów z tyłu dołożony jest uchwyt i popielniczka, schowane w tym pseudoschowku z roletką, co dla mnie w ogóle nie jest użyteczne, gdyż w moim samochodzie nikt nie palił i palić nie będzie.

 

5. wymiana popielniczki obok gniazdka 12V - podobnie, jak w pkt 4 - obok gniazdka chciałbym tam mieć coś użyteczniejszego.

 

6. gniazdko 12V w bagażniku - zdarza mi się wozić lodówkę turystyczną z wtyczką samochodową i idealnie było by, gdybym mógł ją wozić w bagażniku i mieć dzięki temu cały czas zimne napoje i jedzenie, a pasażerowie nie musieliby jej mieć między nogami w kabinie. Nie chciałbym jednak wykonywać żadnego wiercenia ani niepotrzebnego dziurawienia czegokolwiek. Chciałbym domontować to gniazdko, jeśli jest gdzieś fabrycznie przygotowana wiązka, a po prostu w moim wyposażeniu tego nie dodano.

 

7. gniazdko AUX - jeśli pkt 1 wypali, ale radio nie będzie miało tego gniazdka, chciałbym je jednak mieć w samochodzie. Podobnie jednak jak w pkt 6, wolałbym nie wiercić/dziurawić samochodu w żadnym miejscu :)

 

8. dołożenie latarki BMW do schowka - prawdopodobnie będzie się to również wiązać z wymianą schowka lub dołożeniem temu schowkowi gniazdka na tą latarkę, gdyż aktualnie w miejscu na latarkę mam zaślepkę.

 

9. dołożenie zmieniarki CD - trochę taki retrofit, ale chciałbym mieć jak najbadziej doposażony ten samochód, a lubię słuchać muzyki z płyt :) Aktualnie w jej miejscu mam schowek, ale wiązki powinny być przygotowane pod zmieniarkę, prawda? Mam jednak co do tego pkt wątpliwości, gdyż nie wiem, czy radia 2dinowe na Androidzie obsłużą zmieniarkę.

 

10. dołożenie czujnika deszczu - tego pkt nie jestem pewien pod kątem finansowym (podobno wiąże się to z wymianą całej szyby przedniej) jak również jego funkcjonalności, tzn. czy w ogóle ten czujnik sensownie działa.

 

11. odblokowanie dodatkowych funkcji komfortu - mam tutaj na myśli np. miganie kierunkowskazów przy otwieraniu samochodu (migają tylko przy zamknięciu), automatyczne ryglowanie drzwi po uruchomieniu silnika i ich otwieranie po wyłączeniu, obniżanie i podnoszenie lusterek przy wbiciu wstecznego, itp. Nie wiem nawet, jakie inne ciekawostki można aktywować... :) 

 

12. wymiana żarówek oświetlenia - chodzi mi tutaj o oświetlenie kabiny, nóg, schowków, bagażnika na mniej "żółte". Tutaj pytanie, czy będą one tak "miękko" działały jak te oryginalne, czyli tak łagodnie się zapalały i gasły.

 

13. alarm - to chyba się rozumie samo przez się

 

14. listewka na klapę bagażnika - mam na myśli tą z M Pakietu. Tutaj może nadepnę komuś na odcisk, ale jak ten samochód zachwyca mnie wyglądem z przodu, lewej i prawej strony, tak jakoś nie mogę zdzierżyć tyłu. Jakoś ten tył jest dla mnie... wybrakowany. Mój egzemplarz nie jest w żaden sposób wyczynowy ani zrywny i zdaję sobie z tego sprawę, ale chciałbym jednak, aby miał fajny wygląd z każdej strony. Ta listewka poprawiłaby już dla mnie znacząco wygląd, chyba, że ktoś miałby inną propozycję (lotka, coś pokroju spojlera :)

 

15. dojazdówka - póki co mam po prostu pusty otwór w miejscu dojazdówki :) 

 

16. wzmocnienie tylnej osi/wózka/sanek - nie wiem dokładnie, jak to się nazywa, lecz chodzi mi o tą (nie)sławną bolączkę dotykającą e46, przez którą się urywa zawieszenie, wypada most, lub wszystko na raz. Ponoć wersje poliftowe mają już wzmocnienie, lecz nie jestem tego pewien i na wszelki wypadek wolałbym zapobiec potencjalnemu nieszczęściu.

 

 

Póki co tyle. Jeśli coś jeszcze przyjdzie mi do głowy, przeedytuję post. Jeśli wiecie, co da/nie da się zrobić w takim autku jak moje i dlaczego, piszcie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1

Radia z androidem mają wyprowadzone wtyczki USB i aux chyba też. 

Ad.2

Rozpórka ze śrubą rzymską jest do d***y,  kup pełną rozpórke tylko ona prawidłowo usztywni nadwozie. 

Ad.6 

To raczej nie będzie problem, żeby tam pociągnąć przewody i zamontować gniazdko. 

Za oparciem z tyłu powinny być otwory w których idzie wiązka,  lub nawiercić małą dziurkę to żadna profanacja. 

Ad.16 

Sprzedają na olx lub allegro zestawy do wspawania pod wózek. 

Nie jest to jakiś problem, a na pewno pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie posty wpisuje w temacie ze swoim autem :)

Ad.1 Przy wyborze radia zwróć uwagę na wersje androida, ilość ramu i czy jest odblokowane (każdą apkę z google play mógł zainstalować). Nie wiem czy takie radia współpracują z oryginalną zmieniarką.

Ad3. Szczęściarz, mi podczas dłuższej podróży za cap holder służy żona, bo żeby w e90 dołożyć capa trzeba wymienić całą deskę ?

Ad6. Jeśli jest coś zrobione zgodnie ze sztuką i jakimiś normami, to nie widzę problemu. Sam wymieniałem popielniczkę, bo mam wersje dla nie palących, a gniazdo mam w schowku wiec mnie wkurzało przycinanie sobie kabla i niszczenie podłokietnika. Odpowiedni kabel, polutowane, odpowiednie zabezpieczenie i jest ok. 

W e46 kombi było gniazdo zapalniczki, może w coupe nie było wcale. Możesz szukać po nr vin na bmw store

Ad. 10 czujka jest montowana na podobny klej co lusterko i jeśli ktoś ma doświadczenie to odklei stary czujnik i przymocuje go do nowej szyby. U ciebie musi iść całość, bo szyba nie jest przystosowana do czujnika. 

Ad. 11 Temat dla Kamcio

 

Ad 12 wymień wszystko na ledy jest spoko. Chyba już każda żarówka ma swój ledowy zamiennik. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.

niech mnie ktos poprawi jesli sie myle, ale czy przypadkiem w e46 wrzucenie cupholdera nie jest rownoznaczne z nalozeniem na tunel (ten z roletka) takiej nakladki z dwoma otworami na kubki? mam wrazenie ze wlasnie tak wygladalo to u kilku osob, u ktorych widzialem holder

 

11.

lusterka chcialem tuningowac u siebie, okazuje sie ze przy wbiciu wstecznego moze opuszczac sie tylko lusterko pasazera i to wylacznie wtedy kiedy masz elektryczne fotele z pamiecia (nie pamietam czy lusterka musza byc skladane przyciskiem czy nie - u mnie sa, ale mam fotele manuale i nie da rady nic z tym zrobic, chyba ze wymienisz caly modul = koszty)

 

12.

jak wlozysz ledy to nie, nie beda sie delikatnie rozpalac, tylko 0/1 - swieca albo nie swieca, nic pomiedzy, chyba ze jest mozliwosc dopisania jakiejs linijki kodu do komputera sterujacego - dorzuc to pytanie do listy z pkt 11 bo w sumie sam jestem ciekaw

 

14.

kupujesz lotke, malujesz w kolor, przyklejasz - zadna filozofia;d

 

15.

o co wlasciwie pytasz? kupujesz dojazdowke i wkladasz w miejsce dojazdowki ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Też mam srebrzaka i kocham uzupełniać go o drobne usprawnienia. Koledzy dobrze Ci podpowiadają, ale dodam kilka własnych przemyśleń i sposobów:

1. u mnie jest to robiona przez chińczyków navi - 7 cali ekran, 2din, android 5 (są już nowsze), idealnie pasujący pod deskę, kamera cofania, kamera przednia - rejestrator, pełna obsługa przycisków kierownicy, DVD, TV, aux itd. Jest polska firma od której to kupisz i nawet Ci zamontują, Możesz taniej ściągnąć z chińskich portali. Poszukaj sobie. 

 

2. dołożenie rozpórki - jak Ci radzono, unikaj aluminiowych z rzymską śrubą, niewiele drożej kupisz porządną rozpórkę (polecam, w zakrętach robi różnicę). Nie chciałem tej drugiej w bagażniku bo rzeczywiście zabiera miejsce 

 

3. uchwyty na kubki - oooo - to mój odwieczny problem. Ładne (!) wkłady zamiast rolety mają dla mnie trzy wady: cenę, zabranie miejsca na inne drobiazgi oraz cenę (hehe, zależalo mi na carbonie - i to nie okleinie "carbonopodobnej" tylko prawdziwym, ale to moje takie fantazje na temat listew ozdobnych, plastików wnętrz itd...). Ostatecznie doszedłem do wniosku, że uchwytu potrzebuję tylko kilka razy do roku przy dłuższych trasach - i przyciąłem czarną piankę tak, by pasowała do oryginalnego zagłębienia, a w środku ma otwór na termiczny kubek którego używam. Łatwo to zdemontować lub włożyć ponownie

 

4. wymiana tylnej roletki - też nad tym myślałem i zrrobiłem tak - roletka została ale wyjmowalny środek (popielniczkę) mam ładnie osłoniętą/zabudowaną czarnym panelem (cała popielniczka jest zaślepiona) a w nim są ładnie czerwono świecące (po podniesieniu żaluzji) gniazda USB dla pasażerów (wyjeżdżam z rodziną, dziećmi do Włoch, Francji ostatnio LaRochell i Paryż itp to mocno się przydaje)

 

5. wymiana popielniczki obok gniazdka 12V - tutaj ją zostawiłem, trzymam tam pilota do bramy i monety do myjni 

 

6. gniazdko 12V w bagażniku - u mnie akumulator jest w bagażniku, więc problemu by nie było, ale jeśli chodzi o lodówkę... ja mam sedana, bagażnik jest szczelny - gdzie wywalane ciepło z lodówki ma uchodzić??? godzina może nie zrobi różnicy, ale dłuższa trasa? chyba że masz turinga... wtedy ciepło do kabiny + klima włączona... hmmm no nie wiem

 

7. gniazdko AUX - mając moją navi nie potrzebowałem nigdy gniazda aux... albo wrzucałem muzę na kartę lub pendrivai do navi, albo muzę puszczałem z telefonu po BT i już!

 

8. dołożenie latarki BMW do schowka - również się zastanawiałem, ale używki mają stare akumulatory, nowe w aso w cenie kosmicznej, a niewielkie pasujące tam latareczki na baterie lub z akumulatorem doładowywanym z gniazda zapalniczki kosztują teraz grosze i mają fajne funkcje np. rozpraszania światła (do grzebania się w komorze silnika w nocy na przykład), więc po co?

 

9. dołożenie zmieniarki CD - ja zmieniarkę wywaliłem wogóle (navi ma DVD którego użyłem dwa razy) - wolę muzę lub film na pendrivie przynieść 

 

10. dołożenie czujnika deszczu - jak kupiłem swoją silver bunię - miałem uszkodzoną wycieraczkami (!) szybę. wymiana to ok. 800 zł od razu z czujnikiem... u Ciebie jeszcze doszłoby kodowanie i nie wiadomo co jeszcze... u mnie to słabo działa, nie uważam że warto 

 

11. odblokowanie dodatkowych funkcji komfortu - szukaj w ogłoszeniach za parę dych ktoś Ci pojedzie z laptopem lub zaprosi do siebie i co się da a będziesz chciał - poustawia

 

12. wymiana żarówek oświetlenia - gdzie się dało (np oświetlenie bagażnika) wstawiłem ledy - ale ja kocham te eleganckie powolne ściemnianie wnętrza (w pełnych ledach tego nie będzie)...

 

13. alarm - rozumiem że nie masz fabrycznego... uważasz, że w Twojej okolicy kradną starsze samochody ? Za kilkanaście zł kupujesz błyskającą diodę udającą alarm, montujesz za kilkadziesiąt zł (bez robocizny) blokadę zapłonu lub pompy paliwa z ukrytego przycisku... i już! Prawdziwi spece nie kradną starszych fur, a na gówniarzy wystarczy

 

14. listewka na klapę bagażnika - mi się podoba bez, ale każdy ma swój gust

 

15. dojazdówka - odsprzedałem dojazdówkę i wwaliłem normalne koło zapasowe na stalówce (nie ma gazu w mojej buni i nie będzie), jak wspominałem, jeżdżę czasami na dalekie wycieczki i wolę tak

 

16. wzmocnienie tylnej osi/wózka/sanek - wszelkie pękające kielichy, płyty itp zwykle dzieją się w wersji przed liftem i szczególnie w wozach które służyły do drftu (tu nawet te po lifcie nie były bezpieczne)... jeśli nie masz już jakichś pęknięć warto podjechać do dobrego warsztatu (znającego dobrze BMW) i podpytać o to za symboliczną flaszkę, popatrzą, sprawdzą, ocenią czy warto 

Edytowane przez abdank_325i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, abdank_325i napisał:

Też mam srebrzaka i kocham uzupełniać go o drobne usprawnienia. Koledzy dobrze Ci podpowiadają, ale dodam kilka własnych przemyśleń i sposobów:

1. u mnie jest to robiona przez chińczyków navi - 7 cali ekran, 2din, android 5 (są już nowsze), idealnie pasujący pod deskę, kamera cofania, kamera przednia - rejestrator, pełna obsługa przycisków kierownicy, DVD, TV, aux itd. Jest polska firma od której to kupisz i nawet Ci zamontują, Możesz taniej ściągnąć z chińskich portali. Poszukaj sobie. 

 

2. dołożenie rozpórki - jak Ci radzono, unikaj aluminiowych z rzymską śrubą, niewiele drożej kupisz porządną rozpórkę (polecam, w zakrętach robi różnicę). Nie chciałem tej drugiej w bagażniku bo rzeczywiście zabiera miejsce 

 

3. uchwyty na kubki - oooo - to mój odwieczny problem. Ładne (!) wkłady zamiast rolety mają dla mnie trzy wady: cenę, zabranie miejsca na inne drobiazgi oraz cenę (hehe, zależalo mi na carbonie - i to nie okleinie "carbonopodobnej" tylko prawdziwym, ale to moje takie fantazje na temat listew ozdobnych, plastików wnętrz itd...). Ostatecznie doszedłem do wniosku, że uchwytu potrzebuję tylko kilka razy do roku przy dłuższych trasach - i przyciąłem czarną piankę tak, by pasowała do oryginalnego zagłębienia, a w środku ma otwór na termiczny kubek którego używam. Łatwo to zdemontować lub włożyć ponownie

 

4. wymiana tylnej roletki - też nad tym myślałem i zrrobiłem tak - roletka została ale wyjmowalny środek (popielniczkę) mam ładnie osłoniętą/zabudowaną czarnym panelem (cała popielniczka jest zaślepiona) a w nim są ładnie czerwono świecące (po podniesieniu żaluzji) gniazda USB dla pasażerów (wyjeżdżam z rodziną, dziećmi do Włoch, Francji ostatnio LaRochell i Paryż itp to mocno się przydaje)

 

5. wymiana popielniczki obok gniazdka 12V - tutaj ją zostawiłem, trzymam tam pilota do bramy i monety do myjni 

 

6. gniazdko 12V w bagażniku - u mnie akumulator jest w bagażniku, więc problemu by nie było, ale jeśli chodzi o lodówkę... ja mam sedana, bagażnik jest szczelny - gdzie wywalane ciepło z lodówki ma uchodzić??? godzina może nie zrobi różnicy, ale dłuższa trasa? chyba że masz turinga... wtedy ciepło do kabiny + klima włączona... hmmm no nie wiem

 

7. gniazdko AUX - mając moją navi nie potrzebowałem nigdy gniazda aux... albo wrzucałem muzę na kartę lub pendrivai do navi, albo muzę puszczałem z telefonu po BT i już!

 

8. dołożenie latarki BMW do schowka - również się zastanawiałem, ale używki mają stare akumulatory, nowe w aso w cenie kosmicznej, a niewielkie pasujące tam latareczki na baterie lub z akumulatorem doładowywanym z gniazda zapalniczki kosztują teraz grosze i mają fajne funkcje np. rozpraszania światła (do grzebania się w komorze silnika w nocy na przykład), więc po co?

 

9. dołożenie zmieniarki CD - ja zmieniarkę wywaliłem wogóle (navi ma DVD którego użyłem dwa razy) - wolę muzę lub film na pendrivie przynieść 

 

10. dołożenie czujnika deszczu - jak kupiłem swoją silver bunię - miałem uszkodzoną wycieraczkami (!) szybę. wymiana to ok. 800 zł od razu z czujnikiem... u Ciebie jeszcze doszłoby kodowanie i nie wiadomo co jeszcze... u mnie to słabo działa, nie uważam że warto 

 

11. odblokowanie dodatkowych funkcji komfortu - szukaj w ogłoszeniach za parę dych ktoś Ci pojedzie z laptopem lub zaprosi do siebie i co się da a będziesz chciał - poustawia

 

12. wymiana żarówek oświetlenia - gdzie się dało (np oświetlenie bagażnika) wstawiłem ledy - ale ja kocham te eleganckie powolne ściemnianie wnętrza (w pełnych ledach tego nie będzie)...

 

13. alarm - rozumiem że nie masz fabrycznego... uważasz, że w Twojej okolicy kradną starsze samochody ? Za kilkanaście zł kupujesz błyskającą diodę udającą alarm, montujesz za kilkadziesiąt zł (bez robocizny) blokadę zapłonu lub pompy paliwa z ukrytego przycisku... i już! Prawdziwi spece nie kradną starszych fur, a na gówniarzy wystarczy

 

14. listewka na klapę bagażnika - mi się podoba bez, ale każdy ma swój gust

 

15. dojazdówka - odsprzedałem dojazdówkę i wwaliłem normalne koło zapasowe na stalówce (nie ma gazu w mojej buni i nie będzie), jak wspominałem, jeżdżę czasami na dalekie wycieczki i wolę tak

 

16. wzmocnienie tylnej osi/wózka/sanek - wszelkie pękające kielichy, płyty itp zwykle dzieją się w wersji przed liftem i szczególnie w wozach które służyły do drftu (tu nawet te po lifcie nie były bezpieczne)... jeśli nie masz już jakichś pęknięć warto podjechać do dobrego warsztatu (znającego dobrze BMW) i podpytać o to za symboliczną flaszkę, popatrzą, sprawdzą, ocenią czy warto 

 

1. Oby tylko ten chiński zamiennik był jakościowo wykonany i nie rozsypał się po roku :) Android i bebechy też dobrze by było, aby były w miarę nowe. No i do tego ramka, żeby moduł klimy przenieść niżej.

 

2. Już zakupiona jednolita bez śruby - kupiłem w zestawie z tylną, mimo że tylnej nie planuję na razie montować po prostu w zestawie wychodziło taniej o te kilka zł (pomijając fakt, że będzie zabierać miejsce w bagażniku jakoś nie podoba mi się prucie tapicerki celem dobrania się do kielichów)

 

3. Miejsce na drobiazgi mam po lewej stronie pod kierownicą, także uchwyt na kubki i monety zamiast tej rolety jak najbardziej mi się przyda. Ta roleta mi się rozwaliła w momencie zakupu i teraz mnie tylko irytuje :)

 

4. Czy użyłeś jakichś wiązek, które już były dostępne pod plastikami, czy musiałeś coś lutować samemu? Bo generalnie wolałbym nie lutować niczego w samochodzie i użyć istniejących kabli - takie porty USB albo gniazdo 12v byłoby idealnym rozwiązaniem

 

5. chodzi mi po prostu o to, aby zostawić gniazdo a wywalić ten plastik na papierosy

 

6. mam coupe. Jeśli zamiast tego udałoby się bez większej ingerencji zrobić gniazdo w rolecie (pkt 4) to lodóweczka może sobie siedzieć za przednim fotelem w kabinie.

 

7. jeśli pkt 1 wypali, wtedy będę robił jak i Ty

 

8. po co? Doposażenie BMW, retrofit :) Ale faktycznie, nie ma większego sensu na siłę dokupować coś, co użyję kilka razy przez cały okres posiadania tego samochodu

 

9. jak ją jeszcze masz a nie potrzebujesz, to chętnie przyjmę :D ale fakt, ponownie - jeśli pkt 1 wypali, nie będzie to miało sensu i pozostanę przy zamykanym schowku z dwoma półkami

 

10. też widziałem wpisy na Necie, że czujnik działa tak jakby nie chciał, a mógł. Też mam jedną dużą rysę od wycieraczki, ale myślę po prostu wypolerować szybę, zamiast ją wymieniać.

 

11. tak myślę zrobić. Chciałem wykonać to samodzielnie, ale nie chcę sobie rozwalić oprogramowania :)

 

12. No właśnie to eleganckie ściemnianie mnie jeszcze powstrzymuje przed zakupem LEDów - chyba, że znajdą się takie, które się ściemniają

 

13. Nie mam fabrycznego (albo nic mi o tym nie wiadomo). Myślę, że nie zaszkodzi go zamontować. Samochód może i starszy, ale wygląda na swój wiek bardzo dobrze, dlatego wolałbym mieć alarm z prawdziwego zdarzenia... Jeśli udałoby się sprawdzić, czy mam puszczone wiązki, to montowałbym fabryczny i uaktywnił go w module komfortu.

 

14. ja chciałbym mieć cokolwiek, co zmniejszyłoby kanciastość tego tyłu

 

15. nie jestem pewien, czy do mnie w to wgłębienie nawet wejdzie pełnowymiarowa stalówka. LPG też nie będę montować, bo w przypadku mojego silnika to jest to trochę skomplikowane (N46)

 

16. tutaj na szczęście jest polift, z małym przebiegiem, który słowo drift kojarzy tylko z mówieniem o nim, więc nie sądzę, aby ktoś nim nawet upalał kapcia. Niemniej, będzie to niedługo sprawdzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...