Skocz do zawartości


Rekomendowane odpowiedzi

>>> Jak kupować BMW <<<

CZĘSĆ I

1) Najpierw musimy zwrócić szczególną uwagę na kopuły przednie pojazdu i podłużnice. Jakiekolwiek prace blacharskie w tym obszarze powodują, że w przypadku nabycie pojazdu będziemy mieli kłopoty. Dlaczego?

Wszystkie pojazdy BMW w latach 1976 - 1993, a nowsze maja nie lepiej, miały delikatne podłużnice, najbardziej w obszarze łączenia z nadwoziem.

Jak autko było bite, a następnie wyprostowane na płycie, to będzie miało tendencje do gwałtownego i niekontrolowanego odkształcenia pod wpływem nawet minimalnego puknięcia w to samo miejsce. Nawet wpadniecie kołem w dziurę w takim aucie to podłużnica wygnie się troszkę i zbieżność trafia szlag i kąty, i nie da się tego poustawiać inaczej jak z powrotem na płytę. Takie auto może być szalenie niebezpieczne. Uwaga: bardziej "odskakują" podłużnice w 5-tkach jak w 3. Bo są po prostu grubsze. Nie wiem dlaczego tak jest ale jest. I trzeba uważać. Wniosek: Bardzo dokładnie oglądać podłużnice i łączenie podłużnic z karoserią. ślady rdzy na podłużnicy lub jakiekolwiek ślady prac blacharskich z podłużnicami i z auta należy zrezygnować.

2) Przy sprawdzaniu auta kolejnym ważnym elementem jest silnik. Ponieważ w autach tych z reguły lecą panewki, wiec dobrym pomysłem jest "wygaszanie" silnika na 3. Choć jak jakiś cwaniak doleje STP to wtedy trzeba zmienić olej. Koniecznie. Przed zakupem. Podjechać na stacje i zapłacić. Sprawdzić czy jest piana w oleju, czy pompuje do chłodnicy, czy jest piana w chłodnicy, czy nie cieknie olej po bloku z tylu silnika (spod głowicy) itp. Zwykle uszczelniacze wału korbowego są do wymiany. Mały problem. Akurat najmniej istotny.

3) Sprawdzanie stopnia zużycia silnika jest też możliwe bez obecności różnych "ekspertów" na słuch. Najważniejszą rzeczą jest jak chodzi motor. Zwłaszcza 6-tki. Mają chodzić równo. Bez przypierdów i "potknięć". W BMW olbrzymim problemem były tzw. prowadnice zaworowe. Te draństwa powodują, że auta nie ma przyspieszenia powyżej 3.5 tys. obrotów na minutę. Wiec wsiąść do środka depnąć na gaz i słuchać co się dzieje, dobry silnik wkręci się bez bólu i zgrzytów w 5 tysięcy. Większość zacznie rzęzić już przy 3.5. Jak się np. przejechać takim rzęchem na dwójce to wyraźnie straci moc przy ok. 4-4.5 tys. obrotów. Wtedy sprawa prosta. Głowica do remontu. To dotyczy wszystkich BMW (oprócz diesli).

4) Sprawdzanie stuku tłoków i gry sworzni. Też fajny test. Bierze się autko na stojąco, luz, i gazuje. (Uwaga: Nie nogą, tylko delikatnie paluszkami po przepustnicy.) Ale nie tak jak każdy idiota potrafi od 0 do miliona tylko delikatnie wkręcić na jakieś 1500-2000 max. Potem puścić przepustnicę, niech mu spadnie do wolnych i gwałtownie "pyknąć" w przepust. Tak, żeby silnik najpierw przy przechodzeniu przez wolne cofnął sobie zapłon za zero, a potem nagle przyspieszył. Nie dać mu przyspieszyć bardzo, puścić i znowu go puknąć. itp. Można tez ustawić mu obroty na jakieś 1500 i ruszać ręką przepustnicą, też się da. Uwaga: Nie dodawać dużo gazu. Nie dać mu się wkręcić. Tylko do 1500-2000. Usłyszymy wtedy fajnie granie sworzni i tłoków. Czasem całkiem nieźle się zatłucze. Panewy w takim teście grają jak pianino. Test jest ważny, zwłaszcza dla tych dużych potworów, 2.8 i więcej, małe silniki maja inna konstrukcje, też dobrze sprawdzić, lecz ten test pozwala ustrzec się "nówki" lub "prawie nówki" w której kompresja po zmierzeniu wyjdzie 7-8 atm. a silnik chodzi jak rakieta. Takie rzęchy chodzą zwykle kilka miesięcy i kosz. Wniosek: To test dla dobrze zakonserwowanych silników, z dużymi luzami na tłokach.

5) No dobra, to były najważniejsze testy. Teraz trzeba patrzeć na następne mniejsze problemy. - Woda w schowku. Jak jest to mamy problem z blacharka podszybia na bank.

- zgnite tylne kopuły w bagażniku. Ważne, łatwe w naprawie, lecz kosztuje.

- przełączniki świateł awaryjnych. Drogie i prawie zawsze się psują.

- zgnicie progów sprawdzić najlepiej pod plastikami na progach od góry. Jak tam jest trochę rdzy, to znaczy że auto niedługo może się złamać.

- cimmerbloki w tylnej belce. Zaciągnąć ręczny i jedynka gaz, wsteczny gaz. Jak się rusza i hałasuje, to wtedy albo bloki albo zgnite. Tak czy siak parę baniek w plecy. Luz na kierownicy nie jest jakiś super ważny. Grunt aby się gałki nie tłukły. W przypadku piątek dobrze sprawdzić, czy się z przodu drążki nie ruszają. Ruszyć troszeczkę i hampel na hamulec. Jak będą stuki i zgrzyty to drążki do wymiany. 3 banki sztuka. Problem. A w trójkach przekładnie kierownicze prawie na 100% do wymiany. To akurat norma. Nie ma co sprawdzać, można się założyć że będzie walnięta.

CZĘSĆ II

Jak już kupować BMW - najprostsza i najlepsza metoda sprawdzenia czy auto jest OK jest metoda na palce. Jak w tej piątce, "prawie nówce" "bezwypadkowej", wchodzą za prawe przednie koło 3 paluchy a z lewej tylko 2, to mamy mały problem, takie autko będzie tańczyć na lodzie jak baletnica, jeśli różnica jest na 2 paluchy to może tańczyć już na deszczu, przy trzech palcach obróci nas już na zakręcie, przy suchej nawierzchni i zbytnim nacisku na gaz.

Jak już koniecznie chcecie się pakować w kłopoty, to pierwsze co trzeba zrobić to regulacja kątów i zbieżności. To ciężkie autka i maja tendencje do koszenia amortyzatorów. To dopiero wychodzi na teście. Bo auto może być śliczne i proste, ale drążki krzywe i amor wygięty i kaplica. Dachowanie gwarantowane powyżej 120 na godzinę.

Felerem 5-tek są instalacje elektryczne. W zasadzie to tez feler trojek, ale w piątkach najwięcej tajemniczych sił działa i ingerencji "wyższych".

Przykłady?

A czegóż tam nie ma! A to komputer pokazuje -40 stopni, choć nie powinien, albo zamek w drzwiach nie otwiera i nie zamyka drzwi. Potem nagle zamyka. I nie wiadomo dlaczego... To samo w klapie bagażnika. Jak się ma pecha, to obie strony drzwi na się wyłącza i mamy problemik.

światła nagle znikają i pojawiają się bez powodu, albo świecą się a komputer mówi, że nie ma świateł.

Albo na przykład dojdziemy do wniosku, ze trzeba wymienić kable WN. I po tej operacji nie mamy iskry. I na przykład po godzinie grzebania już jesteśmy zdecydowani zawieść autko do serwisu na lawecie, a tu nagle hops i pali! To samo oczywiście dotyczy wymiany świec. Przecież czasem wymieniamy świece, nie?

Co więcej, zapali nam się światełko od silnika, i już się gotujemy na wydatek na jakiś czujnik, np. Lambde, po czym zaraz nazajutrz światełko się nie świeci i szafa gra.

Dach lubi się ni stąd ni zowąd zaciąć. Najlepiej nie dotykać przed sprzedażą. Klient najwyżej nie zauważy, a jak mamy szczęście, to może nie będzie wszystkiego ruszał....

Te auta potrafią być strasznie wkurw.... Nie przesadzam. Naprawi człowiek migacze, a przestanie działać moduł od ABS-u. Wymieni się moduł, padnie co innego.

Tych niedogodności, niestety nie da się uniknąć. Dopiero jak się takie auto ma, to wszystko wychodzi.

To są ogólnie rzecz biorąc strasznie fajne samochody. Jak się ma kasę na naprawy. Jeżeli kupujecie starego rzęcha, to trzeba koniecznie zrobić jedną rzecz. Wymienić płyn w układzie hamulcowym. To bardzo ważne. Dzięki temu unikniemy w przyszłości wielu niespodzianek. Ale uwaga. Jak się tak zrobi, to można się błyskawicznie wpakować w kolejne kłopoty.

Pamiętajmy o dwóch sprawach.

- Moduł ABS. To dla niego wymieniamy płyn. Tam jest masa malutkich i delikatnych zaworków. One w zasadzie cały czas coś robią. Brudny płyn to proszenie się o kłopoty. Padnie nam moduł ABS w zimie i jesteśmy ugotowani. BMW robi bardzo silne hamulce. Zaciski są zwykle dwutłoczkowe. Jak się na takie hamulce depnie na śniegu, to bez ABS-u wylatujemy z drogi.

- Pompa hamulca. Dla niej też warto pomyśleć. Stare i zużyte pompy maja jedna paskudną cechę. Stare uszczelki. One bowiem powodują, ze hamulce potrafią nawalić bez przyczyny na samym środku trasy. Co się zwykle w takich pompach dzieje? Ano jeździł samochód 10 lat i nikt w nim płynu nie wymieniał albo wymienił raz. Stary płyn + stare uszczelki = pompa pracująca na słowo honoru. Wlewamy NOWY płyn i pompę szlag trafia. Hamulca brak. I co robić? Ano pomodlić się, żeby stało się to w warsztacie a nie na trasie. Wystarczyłby bowiem malutki wyciek gdzieś tam 500 kilometrów poza miastem i jak dolejemy nowego płynu, na starą pompę, to mamy holowanie na koszt rodziny, bo trzeba się zapożyczyć. Tak już jest. Nie ma na to rady. Stare to jest. Wiec wymieniajmy płyn hamulcowy tak jak fabryka kazała oraz po kupnie auta jak mamy podejrzenia, co do wieku płynu. Trzeba wtedy pojechać do serwisu, wydać kupe kasy, najlepiej sobie wykalkulować na to odpowiednia kwotę profilaktycznie, pamiętając, ze odpowietrzanie układu z ABS-em jest mówiąc delikatnie trudne. Najlepiej w ogóle od razu wymienić pompę hamulcową. Jeśli planujecie takim autem jeździć dłużej jak 2 lata. I nie myślicie o sprzedaży nazajutrz. To wasze i waszych bliskich bezpieczeństwo.

Lać do tego dobry olej. Jak macie jakieś lepsze BMW z hydrauliką zaworową, to dbajcie o nie, bo jak wlejecie do tego selektol, albo co, to zniszczycie prowadnice lifterów i zaczną się wam tłuc zawory. Do Beemy dobrze lać dobry olej, one to lubią, nie wolno wlewać STP. Jak sobie takiego syfa wlejecie, to wam potem padnie kompresja. Są specjalne dodatki uszlachetniające oleje, i warto to sobie dolać, ale pamiętać należy, że nie wszystko się nadaje.

NIE ZAWOZIĆ starych rzęchów do regulacji zaworów do jakiś podejrzanych "fachowców". Koniec kropka. Jak macie tłukące się zawory to trudno. Regulacja "za ciasna" nic wam nie pomoże, a tylko przyspieszy zużycie silnika. (wypali wam po prostu zawory)

BMW ma dziwne zawory. Wytrzymują długo. Jak jest to nowe i ma mały przebieg to bardzo trudno takie zawory wypalić. Ale stare zawory wypalają się momentalnie. Wiec uważajcie na "regulacje". Jak się tłucze, to się nic nie dzieje. Normalka.

Jak macie stare BMW na silniku 6 cylindrowym z zapłonem L-jetronic, lub podobnym, z aparatem zapłonowym, to bardzo dobrym pomysłem jest skontrolować czy ten aparat jest tym, który był w samochodzie oryginalnie z fabryki.

Strata mocy, przez nie ten co trzeba aparat jest straszna. Czytałem kiedyś o tym artykuł w gazecie specjalistycznej. Aparat zapłonowy wygląda "na oko" tak samo, a z auta o mocy np. 186 koni zrobi nam się muł porównywalny z fiatem.

Jak macie stare i zużyte BMW, to naprawdę świetnym pomysłem jest wydać pare baniek na NOWY aparat zapłonowy. Dane do tego posiadają JEDYNIE dealerzy, a nawet i oni czasem nie wiedza. Lecz mogą się dowiedzieć. Można spokojnie założyć, ze przez aparat zapłonowy macie z 20% za wysokie spalanie i stratę mocy. Auta mające 200 przebiegu i co najmniej 15 lat maja je uszkodzone na 100%. Wszystkie do wymiany. Aparat jest dobierany do silnika. Po numerach silnika i roczniku auta.

Uważać na cewki wysokiego napięcia w 850 i 750. NIE DOTYKAĆ!!! Są okropne. Nie dość że potrafią człowieka skopać i sponiewierać, to jeszcze są przyczyną wielu zmartwień na trasie. Dobrym pomysłem jest podnieść klapę na deszczu mając rozgrzany silnik i popatrzeć co tam się dzieje, wilgotność i woda deszczowa to jest świetny test na to. Jak silnikiem zacznie rzucać, to do wymiany kable i te cewki. Jak nie wiemy które, to gazetą zasłonić jedną stronę. Potem sprawdzić drugą.

 • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auta BMW są autami mało awaryjnymi ale jak ktoś katuje BMW na maxa no to nie dziwię się w/w wady wystąpią !!

sam mam BMW i jestem z niej zadowolony i powiem wam, że cześć z tych rad mi pomogła przy zakupie oczywiście nie wszystkie zdążyłem sprawdzić i powiem wam że parę rzeczy wyszło ale nie groźnych.

co do eksploatacji

Jeśli chodzi o podłużnice są bardzo mocne i wytrzymałe w porównaniu np z Oplem Astrą znalazłem gdziesz artykuł pewniego kolesia cytuję:

"Prawidłowa geometria podwozia jest sprawą niezwykle ważną. Jeżeli kupiliście auto to pierwsze co powinno się zrobić to jechać sprawdzić geometrię podwozia. Kosztuje to około 50zł a może w przyszłości zapobiec utracie kontroli nad pojazdem. Koniecznie sprawdźcie wszystkie 4 koła Jak już auto jest na kanale to zwróćcie uwagę na stan podłużnic. Podłużnice w bmw mają to do siebie że zgnite lub po naprawach blacharskich lubią żyć własnym życiem. Takie auto jest zwyczajnie niebezpieczne. Dobrym pomysłem jest zmierzenie przekątnych auta w miejscach mocowania zawieszeń przedniego i tylnego. Odchyłka większa niż 5mm będzie wymagała ingerencji mechanika lub blacharza. Najczęstszym powodem jest odkształcenie podłużnic i wyrwanie sworzni trzymających tylną belkę. Jeżeli auto ma problemy z geometrią a przekątne są dobre to świadczy zwykle o wygięciu któregoś z wahaczy lub zwrotnicy przedniej na skutek uderzenia np. w krawężnik. Zarycie się bokiem w piach może skończyć się przestawieniem całej belki bez uszkodzeń wahaczy.

Jeżeli wiemy że mamy prostą płytę i belki a geometria wykazuje błędy to należy bezwzględnie wymienić uszkodzony element. Nie pozwalajcie na ustawianie metodą rozwiercania kielicha i ustawiania na "śruby" poprzez przesunięcie mocowania teleskopu bądź sprężyny w kielichu. Taki warsztat omijajcie z daleka. BMW ma to do siebie że nie można wyregulować niczego oprócz zbieżności. Częstym przypadkiem są wybite gumy w tylnej belce, słychać wtedy stuki przy ruszaniu-hamowaniu. Taka belka robi w czasie jazdy co się jej podoba dając efekt "pływaczka".

Kolejna sprawa - końcówki drążków i sworzni. Jeśli stukają należy wymienić, jeśli skrzypią nie radzę jechać. Końcówka która ma luz błyskawicznie się rozpada. Następnym problemem są łożyska - lubią pękać przy uderzeniach albo znienacka dostawać luzów. Takie luźne łożysko można spróbować delikatnie dokręcić śrubą centralną na piaście, pamiętając o jej zabezpieczeniu.

Zawieszenie w bmw jest naprawdę bardzo solidne. Wytrzymuje uderzenia które w innych autach powodują urwanie się elementów zawieszenia. Ja dzięki temu kilka razy już wracałem do domu o własnych siłach a teoretycznie nie powinienem. Konkretnie moje zawieszenie wytrzymało: dachowanie z kilkoma obrotami - po naprawie blacharskiej dalej jeździło, strzał innego auta w przednie koło - ugięta o centymetr zwrotnica - wymieniłem, wpakowałem się tyłem poślizgiem na wysoki krawężnik - felga, tylny wahacz; władowałem się 2 razy do rowu pod rząd - wyrwane sworznie mocujące tylną belkę, przyspawałem, przy okazji miałem możliwość wymienić poduszki gumowe; przestawiona w bok przednia belka. We wszystkich tych przypadkach odchyłki były ale dało się jechać! Dodam że w takim lanosie bądź cc wystarczy lekki strzał w przednie koło i pęka zwrotnica, jak nie pęknie to masakruje skrzynie biegów i te blaszki które oni nazywają podłużnicami. Są takie auta w którym zawieszenie da się zniszczyć nie uderzając cokolwiek - np. opel astra, w którym ktoś doradził kierowcy zaciągnąć ręczny, włączyć wsteczny i noga na gaz, pi.... i sprzęgło. Miał to być sposób na sprawdzenie luzów, skończyło się wyrwaniem obydwu końcówek i wbiciem się kół w karoserię.... "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnętrzna inspekcja

Pasy bezpieczeństwa.

Pociągnij i puść pas kierowcy. Jeśli bez oporu powraca do pozycji wyjściowej, to znak, że mechanizm nie jest zużyty i działa bez zarzutu. Jeśli się skręca, a jego krawędzie są postrzępione, na pewno jest już długo używany. A to oznacza, że samochód ma prawdopodobnie duży przebieg.

Wyślizgana kierownica i drążek zmiany biegów.

Zużyte oznaczają, że samochód niejedno już przeszedł i ma bardzo duży przebieg. Tym większy, im większy jest luz przy kręceniu kierownicą lub im bardziej chwiejny jest drążek zmiany biegów.

Obudowa prędkościomierza.

Czy cyferki prędkościomierza są nierówne, porysowane lub naznaczone? Czy widać, że ktoś odkręcał śruby mocujące obudowę prędkościomierza? Czy kierownica jest nieco przesunięta, mimo że przednie koła nie są skręcone? Jeśli tak, może to oznaczać, że cofnięto licznik.

Fotel kierowcy.

Wytarty materiał na siedzeniu fotela to świadectwo dużego przebiegu. Rzadko kto zmienia tapicerkę, bo to zbyt duży wydatek.

Wytarte progi, dywaniki.

Zniszczone progi oznaczają, że samochód pokonał już setki tysięcy kilometrów. Sprawdź dywanik i wykładzinę z prawej strony, zwłaszcza tę część, z którą zwykle styka się stopa kierowcy. Jeśli są zniszczone - niejedno już przeszły.

Zniszczony bagażnik.

Często używane bagażniki są zwykle porysowane i zniszczone. Sprawdź, czy wykładzina nie jest poplamiona i porwana, czy nie ma zarysowań w okolicy zamka. Jeśli samochód służył do przewożenia dużych ilości towaru lub materiałów budowlanych, z pewnością będzie to widać.

Zamki i kluczyki.

Musisz otrzymać od sprzedającego dwa komplety kluczyków - to jeden z warunków późniejszego ubezpieczenia. Jeśli samochód został skradziony, a następnie odzyskany, zwykle ma wymienione zamki. Jeśli kluczyki do stacyjki, drzwi i bagażnika są zupełnie inne, oznacza to, że w wymieniano zamki i wóz ma podejrzaną przeszłość. Lepiej o nim zapomnij i poszukaj czegoś innego.

Co piszczy pod maską?

Chłodnica.

Sprawdź, czy płyn chłodniczy nie jest zanieczyszczony, czy nie ma w nim kropel oleju i białego osadu. Płyn nie powinien mieć brązowo-rdzawego koloru. Zielonkawe lub niebieskawe zabarwienie oznacza, że do systemu chłodzenia dolano środek przeciw zamarzaniu - znaczy to, że ktoś dbał o samochód.

Wlew oleju silnika.

Odkręć korek wlewu i sprawdź, czy nie ma na nim białego osadu o konsystencji majonezu. Taki osad oznacza, że do oleju dostała się woda i uszczelka pod głowicą jest pęknięta. Jeśli osad na korku jest czarny i lepki, to też zły znak - silnik może być zanieczyszczony starym olejem.

Wspomaganie kierownicy.

Zajrzyj do zbiornika płynu wspomagania kierownicy. Jeśli płyn w zbiorniku jest spieniony, może być oznaką zanieczyszczeń w układzie lub nieszczelności. Może to być również niesprawna pompa.

Pedał hamulca.

Sprawdź, czy nie jest luźny i czy samochód dobrze hamuje. Jeśli pedał jest "miękki" lub zbyt wysłużony, nie jest to tylko problem z jego okładziną. To coś poważniejszego - może będziesz musiał wymienić nie tylko główny cylinderek, ale też tarcze hamulcowe.

Opony.

Przyjrzyj się przednim oponom - ich stan dużo Ci powie. Wszelkie nierówne lub zbyt duże starcia na ich krawędziach są efektem źle ustawionej zbieżności. Niestety, nierówno starte opony mogą też oznaczać, że całe przednie zawieszenie (podłużnice) zostało uszkodzone w wypadku.

Co sprawdzić przed jazdą?

Ciśnienie oleju. Zwróć uwagę na to, jak długo po przekręceniu kluczyka w stacyjce świeci się lampka kontrolna ciśnienia oleju. Powinna szybko gasnąć. Jeśli świeci się jeszcze przez kilka chwil, możesz mieć do czynienia z wyeksploatowanym silnikiem lub pompą oleju.

"Leniwy" rozrusznik. Silnik, który nie zaskakuje lub robi to zbyt wolno, to znak, że akumulator ledwo żyje lub że rozrusznik odsłużył już swoje. Może Cię czekać wymiana rozrusznika, alternatora lub akumulatora.

"Mamrotanie".

Jeśli silnik długo "przerabia" i zanim zaskoczy wydaje z siebie dziwne dźwięki, przyczyny mogą być różne: rozregulowany, zanieczyszczony gaźnik albo problemy z wtryskiwaczami.

Sprzęgło. Zaciągnij hamulec ręczny i staraj się ruszyć z trzeciego biegu. Jeśli silnik nie zgaśnie, oznacza to, że sprzęgło jest zużyte. Włączaj i wyłączaj sprzęgło przy włączonym silniku podczas postoju - jeśli włączaniu i wyłączaniu sprzęgła nie towarzyszą podejrzane dźwięki, możesz być spokojny, wszystko jest w porządku. Piski lub warkot między zmianami biegów mogą oznaczać, że coś jest nie tak z łożyskiem sprzęgła albo nawet z samą skrzynią.

Skrzynia biegów.

Pierwszy bieg powinien wchodzić lekko. Jeśli zmiana biegów wymaga jakichś dodatkowych czynności i wyjątkowej koncentracji, nie jest dobrze. Zdarza się, że "zimna" skrzynia jest oporna, ale jeśli się zacina, a zmiana biegów wymaga siły, daj sobie spokój.

Drążek zmiany biegów.

Jeśli w trakcie jazdy drążek drży ci w dłoni, może to oznaczać problemy z łożyskiem skrzyni biegów.

Wspomaganie kierownicy.

Jeśli samochód jest wyposażony we wspomaganie, zanim wyjedziesz na jazdę próbną, wykonaj maksymalny skręt w lewo, a potem w prawo. Jeśli słyszysz pisk lub czujesz opór kierownicy, może to być zapowiedź kłopotów z pompą wspomagania.

Podczas jazdy

Wskaźnik temperatury silnika.

Jeśli po kilku minutach jazdy wskazówka nie wychyliła się ani trochę, możliwe, że coś jest nie tak ze wskaźnikiem (może został celowo odłączony) albo za wcześnie włącza się wentylator (tzw. wiatrak). Jeśli jedziesz z przeciętną prędkością, a wskazówka temperatury silnika pokazuje zbyt dużą temperaturę i włącza się wentylator, przyczyną tego może być przegrzanie silnika lub uszkodzenie chłodnicy.

Kierownica.

Zajedź na parking, zrób kilka kółek, robiąc pełne obroty kierownicą. Zwróć uwagę, czy od przednich kół nie dochodzi stukanie. Regularny stukot w samochodach z napędem na przednie koła jest zwykle oznaką zużytych przegubów napędowych. Na prostej drodze bez wybojów zdejmij ręce z kierownicy i obserwuj samochód. Jeśli skręca w jedną stronę, przyczyny mogą być różne - niewłaściwe ustawienie przednich kół, nadmierny luz w łożyskach, odkształcenia zwrotnicy lub wahaczy przedniego zawieszenia. Szczególnie niebezpieczna jest ta ostatnia przypadłość.

Spaliny.

Poproś kogoś, by siadł za kierownicą i włączył silnik. Stań z tyłu i sprawdź, jaki dym wydostaje się z rury wydechowej. Niebieski dym zwiastuje zużyte pierścienie, gładzie cylindrów, spalanie oleju i... rychły remont silnika. Biały dym przy nie rozgrzanym silniku nie jest powodem do zmartwień. To para wodna, która zbiera się w tłumiku podczas dłuższego postoju auta. Czarny dym w silnikach diesla jest bardzo niedobrym znakiem - oznacza zużyte wtryskiwacze, zanieczyszczony układ wtryskowy albo niesprawną pompę wtryskową.

Test hamulców.

Samochody, które długo nie były używane, mogą mieć problemy z hamulcami. Sprawdź, czy w czasie hamowania nie znosi samochodu na jedną stronę - jeśli tak, to oznaka problemów z układem hamowania. Mogą to być zapieczone cylinderki albo np. nierównomierne zużycie tarcz hamulcowych. Jeśli samochód jest wyposażony w ABS, gwałtownie wciśnij pedał hamulca - auto powinno zahamować bez zblokowania kół.

Pisk paska klinowego.

Jeśli przy przyspieszaniu słyszysz wysoki pisk, przyczyną może być zbyt luźny pasek klinowy, który w ten sposób oznajmia, że lada dzień będziesz musiał go wymienić.

Drgania.

Drgania kierownicy przy prędkości 80-100 km/h mogą być po prostu spowodowane złym wyważeniem kół. Jeśli jednak utrzymują się przy pozostałych prędkościach, to coś poważniejszego np. uszkodzone zawieszenie lub układ kierowniczy.

Auto zajeżdżone.

Sprawdź na gładkiej nawierzchni, czy samochód się nie trzęsie, nie stuka i nie za bardzo huśta. Przyczyną hałasu z tyłu samochodu są zwykle słabe amortyzatory. Jeśli samochód radzi sobie dobrze tylko na nawierzchni gładkiej jak tafla lodowiska, to znaczy, że przemierzył zbyt dużo kilometrów - ma zniszczone elementy zawieszenia i układu kierowniczego.

Prędkościomierz.

Jeśli wskazówka drga, możliwe, że ktoś manipulował przy prędkościomierzu. Wskazówka powinna się unosić równomiernie, bez dziwnych drgawek i skoków.

Zmiana biegów.

Zanim skrzynia biegów się rozgrzeje, poćwicz zmianę biegów. Zwykle najłatwiej zauważyć, że skrzynia jest zużyta, podczas szybkiego redukowania biegu z trzeciego na drugi. Zgrzyty lub opór mogą oznaczać, że czas wymienić ją na nową. Nie zapomnij też sprawdzić biegu wstecznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 2 tygodnie później...
 • 5 miesięcy temu...
 • 1 rok później...

ja jak kupowalem swoja to bylem nacpany i tak mi sie holendarnie spodobala ze nie patrzac nigdzie, doslownie nigdzie na drugi dzien przyjechalem nia z holandii do domu i tylko te cholerne hydrauliczne zawory... M40.... trza wymienic. Tak poza tym jak bede kupowal nastepną to tez sie nacpam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 2 miesiące temu...
 • 8 miesięcy temu...

Po pierwsze-nie można generalizować-wszystko zależy od tego na jaką sztukę trafimy,oraz-od czegoś co napisałem na samym końcu!

Wszystkie pojazdy BMW w latach 1976 - 1993, a nowsze maja nie lepiej, miały delikatne podłużnice, najbardziej w obszarze łączenia z nadwoziem

Z tym się nie zgodze-moja E36 była uderzona w przód (ja miałem wypadek) i podłóżnicy nawet nie ruszyło. pytanie_bmw

Ponieważ w autach tych z reguły lecą panewki,

Z reguły,tzn?

Sprawdzanie stopnia zużycia silnika jest też możliwe bez obecności różnych "ekspertów" na słuch. Najważniejszą rzeczą jest jak chodzi motor. Zwłaszcza 6-tki. Mają chodzić równo. Bez przypierdów i "potknięć".

Tak,ale pierdnięcia mogą być też winą wydechu.

Te draństwa powodują, że auta nie ma przyspieszenia powyżej 3.5 tys. obrotów na minutę. Wiec wsiąść do środka depnąć na gaz i słuchać co się dzieje, dobry silnik wkręci się bez bólu i zgrzytów w 5 tysięcy. Większość zacznie rzęzić już przy 3.5.

Spotkałem się tylko z jednym takim autem-i było to M40 w E30.Więc nie większość(no chyba że trafiałem na dobre auta i to kilka pod rząd...)

felerem 5-tek są instalacje elektryczne. W zasadzie to tez feler trojek, ale w piątkach najwięcej tajemniczych sił działa i ingerencji "wyższych" [...]

Bzdury...Po pierwsze-bardziej usterkową elektronikę/elektrykę mają Trójki.A po 2.Nie spotkałem Beemki w której by znikały światła nagle(inną sprawą jest przygaszanie-to wina regulatora napięcia)

Te auta potrafią być strasznie wkurw.... Nie przesadzam. Naprawi człowiek migacze, a przestanie działać moduł od ABS-u. Wymieni się moduł, padnie co innego.

A jednak-przesadzasz.

No i -przeczysz samemu sobie (co zaznaczę później) !

Jeżeli kupujecie starego rzęcha, to trzeba koniecznie zrobić jedną rzecz. Wymienić płyn w układzie hamulcowym. To bardzo ważne. Dzięki temu unikniemy w przyszłości wielu niespodzianek.

Kupując każde auto,hebla musisz być przygotowanym na wydatki.

Ale uwaga. Jak się tak zrobi, to można się błyskawicznie wpakować w kolejne kłopoty.

A dlaczego?Bo kupiłeś hebla...

Są specjalne dodatki uszlachetniające oleje, i warto to sobie dolać, ale pamiętać należy, że nie wszystko się nadaje.

Po kiego grzyba kombinować z czymś co jest dobre? :|

Auta BMW są autami mało awaryjnymi ale jak ktoś katuje BMW na maxa no to nie dziwię się w/w wady wystąpią !!

sam mam BMW i jestem z niej zadowolony i powiem wam, że cześć z tych rad mi pomogła przy zakupie oczywiście nie wszystkie zdążyłem sprawdzić i powiem wam że parę rzeczy wyszło ale nie groźnych.

Tu jest zaprzeczenie temu co pisałeś wcześniej ! Dla mnie są to auta mało awaryjne. A jak kupisz paścia-to wiadomo,że sie posypie-nie zależnie od marki ! :|

I chyba jednak takiego kupiłeś sam...

( Apropo kierownicy i gałki biegów: )

Zużyte oznaczają, że samochód niejedno już przeszedł i ma bardzo duży przebieg.

Rozwala mnie to powtarzające się "nie jedno już przeszedł" .Mniejsza-te elementy bardzo łatwo wymienić.Zużycie też nie jest regułą wysokiego przebiegu.W mojej E30 jak ją sprzedawałem był przebieg 213tys.z przyzwyczajenia trzymałem rękę na drążku i się wyślizgał-przyszedł jeden oglądać i mi mówi-"przebieg min.300tys.bo gałka zniszczona",to wymieniłem kosztem 30zł-następny się nie czepiał.

Czy kierownica jest nieco przesunięta, mimo że przednie koła nie są skręcone? Jeśli tak, może to oznaczać, że cofnięto licznik.

Bzudra-do cofnięcia licznika (elektronicznego) nie trzeba wyciągać zegarów,a nawet jeśli-to da się wyjąć "szafe" bez zdejmowania kierownicy.Także to może oznaczać zupełnie inny problem,albo-poprostu np.jak u mnie-złe założenie kierownicy.

Sprawdź dywanik i wykładzinę z prawej strony, zwłaszcza tę część, z którą zwykle styka się stopa kierowcy. Jeśli są zniszczone - niejedno już przeszły.

Napewno nie jedno przeszły-od damskich szpilek,poprzez sandały aż po trapery...To logiczne że w miejscu trzymania stopy materiał się niszczy-zwłaszcza,że stopą ruszasz.Rozumiem cały dywanik,ale jedno miejsce-raczej nie jest miarodajne.

Zielonkawe lub niebieskawe zabarwienie oznacza, że do systemu chłodzenia dolano środek przeciw zamarzaniu - znaczy to, że ktoś dbał o samochód.

Yyy...dotyczy chyba tylko aut które były zalewane wodą.Przecież prawie wszystkie płyny mają kolor zielony,albo niebieski.

Odkręć korek wlewu i sprawdź, czy nie ma na nim białego osadu o konsystencji majonezu. Taki osad oznacza, że do oleju dostała się woda i uszczelka pod głowicą jest pęknięta. Jeśli osad na korku jest czarny i lepki, to też zły znak - silnik może być zanieczyszczony starym olejem.

Nie koniecznie(apropo białej mazi).Przyczyną może być pokonywanie krótkich tras,na których silnik nie nagrzewa się dostatecznie.Aczkolwiek daje do myślenia.

Radzę też powąchać olej-spaliny świadczą o zużyciu.

Może to być również niesprawna pompa.

Może,ale niesprawną pompe możesz można poznać po piskach przy pełnym skręcie.

Sprawdź, czy w czasie hamowania nie znosi samochodu na jedną stronę - jeśli tak, to oznaka problemów z układem hamowania.

Tylko jeden mały szczegół-dotyczy to hamowania na równej nawierzchni.Na drodze gdzie np.widać koleiny po ciężarówkach (wzdłużne-wiadomo o co chodzi) a auto ma (za) szerokie opony-przy hamowaniu będzie rzucać.

Drgania kierownicy przy prędkości 80-100 km/h mogą być po prostu spowodowane złym wyważeniem kół. Jeśli jednak utrzymują się przy pozostałych prędkościach, to coś poważniejszego np. uszkodzone zawieszenie lub układ kierowniczy.

Albo uszkodzone/tandetne felgi.Jeśli auto ma np.Borbety i drga-to nie dziwcie się zbytnio,te fele są włoskie,i są tandetne-miękkie-łatwo się gną.

To by było na tyle...

Podsumowując-autor tekstu (chodzi mi o prawdziwego autora-tekst jest ściągnięty z internetu,bo kiedyś się na niego natknąłem już) chyba miał więcej doświadczenia ze starymi beczkami/ew w124 (gdzie często np.drgały wskazówki,do cofnięcia licznika trzeba ściągnąć kiere itd.) aniżeli z Beemkami -więcej wiedzy teoretycznej tu widać,mało tego(!)-wiedzy która dotyczy każdego auta!

Także Panowie i Panie-nie bierzcie sobie tego tekstu zbytnio do serc,jakoby były to wady BMW.Bo poprostu wychodzi że to masakra jest.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 7 miesięcy temu...

wszytko pięknie ładnie ale braknie dnia żeby to wszystko przeglądnąć a w skrócie to:szyby czy są z rocznika tego co buda,szczeliny na klapach i drzwiach,przednia belka,tam gdzie jes koło zapasowe,wycieki wszczególności od spodu ,czy wszystkie biegi wchodzą,no i co tam ktoś jeszcze uważa <bmw_2>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 1 rok później...

porady trafne z tym ze musimy sie zastanowic czy kupujemy nowy samochod czy uzywany , ja kupujac auto zawsze sie liczylem z kosztami które sa na poczatku. Poprostu za ostatnie pieniadze najlepiej kupowac nowe autko bo do uzywki zawsze trzeba cos dolozyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 1 rok później...

I tym sposobem powstał taki mini poradnik dla początkujących;) Ok, wskazówki trafne, ale w praktyce przeważnie wygląda to inaczej. Kiedy kupowałem swoje auto wszystko wydawało się w porządku, ale liczyłem się z tym że będe musiał w niego nieraz zainwestować ze względu że jest używanym samochodem. Czasem nie ma m-ca, żeby się w nim coś nie popsuło, skarbonka bez dna. Na przyszłość wiem, że jeśli zdecyduje się na kolejny samochód to tylko nowy, albo góra dwuletni.

driftujmy.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie ze 80 % osob sprzedajacych auto z powodu, ze cos jest z autem nie tak i wlasciciel decyduje sie sprzedac i ominac naprawe i koszty. Jak sie nie znasz to wstaw taki samochod do warsztatu i ci go przeswietla lub jedz z osoba ktora ma rendgena w oczach to znaczy bez przesady. Mysle tak ze doswiadczony mechanik widzi po karoseri co bylo robione szpary pomiedzy elementami. Warto spojrzec pod swiatlo na lakier. Nie raz widac roznice pomiedzy elementami malowanymi (stary lakier a nowy) i uszczelki tez nie raz widac podmalowane to juz robil jakis paprak i daj sobie spokuj z takim autem moja rada. Przedewszystkim podlurznice czy nie wspawna jaki lakier w komorze silnika jak piekny i blyszczacy to cos juz grzebane bylo, a auto ma 6 lat. Patrz na taki element jak mocowanie,chlodnicy, lamp czesto sie zdarza ze klejone to juz jest oznaka ze przypipczyl ktos przodem. Co do tylu patrzymy w miejsce kola zapasowego czy juz nie byla wstawiana cwiartka bo auto walone w tyl. Szyby: rocznik szyb czy wszystkie sa takie same jesli nie to przypuszczalnie ta strona byla ju robiona. Zawieszenie wsiasc jechac i sluchac, na nawieszchni jezdni jak stol czy nic nie szumi (lozyska) a nastepnie teren polna droga dziury i sluchamy jak gra zawieszenie. Najlepszy sposob to stacja diagnostyczna (szarpaki,konty itp.) Bo nie raz nie slychac nic a po 100km cos ci sie urwie, jak mi kiedys kolo odpadlo. Od tego momentu zanim kupie auto londuje w warztacie i patrze sobie na auto lacznie z podwoziem i juz dwa razy uniknelem auta po wypadku i to solidnym.( od 50 do 100 zl placisz i wiesz pozniej czy mozesz kupic auto pewne i co trzeba jeszcze naprawic, a przedewszystkim pozniejsze bezpieczenstwo rodziny to jest wazne) Bo co do zawieszenia nie ma zartow. Silnik tak jak kolega w pierwszej wypowiedzi to uwzglednil. Jak ja to robie zwracam uwagie na spaliny i przedewszystki oceniam prace silnika na sluch. Wskazowka obrotomierza czy nie faluje. Rowna praca silnika, po do daniu gazu nic nie rzezy przy schodzeniu z obrotow. Temperatura oczywiscie na postoju czy sie nie gotuje silnik. Bo podczas jazdy to roznie bywa jest ok, pozniej sie zdziwisz w korku jak stoisz a tu ci rosnie temperatura i wali plyn chlodniczy do gory zbiorniczkiem wyrownawczym ( silnik przegrzany lub uszczelka pod glowica). Wnetrze: patrzymy na zyzycie kierownicy, galka zmiany biegow, ogolnie tapicerka. Stan licznika nie swiadczy o niczym, moze byc krecony przez kazdego z poprzednich wlascicieli. Kupilem autu ostatnio z uszkodzonum sprzeglem ale wiedzialem bo slychac bylo glosna prace lozyska oporowego i poprzedni wlasciciel nie zalewal nic, tylko przedstawil mi telefonicznie co jest grane i takich ludzi rozumie i cenie ze lipy nie kleja. A jak sie nie znasz nie kupuj sam samochodu jedz i sprawdz w stacji a zaoszczedzisz sobie wydatkow i unikniesz zlomu w garazu i przedewszystkim unikniesz kolizji drogowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 2 tygodnie później...
I tym sposobem powstał taki mini poradnik dla początkujących;) Ok, wskazówki trafne, ale w praktyce przeważnie wygląda to inaczej. Kiedy kupowałem swoje auto wszystko wydawało się w porządku, ale liczyłem się z tym że będe musiał w niego nieraz zainwestować ze względu że jest używanym samochodem. Czasem nie ma m-ca, żeby się w nim coś nie popsuło, skarbonka bez dna. Na przyszłość wiem, że jeśli zdecyduje się na kolejny samochód to tylko nowy, albo góra dwuletni.

fajnie się gada nowe auto albo góra dwuletni tylko kogo stać na dwuletnią bawarkę o nowej nie wspomnę;)

niestety ale jak dla mnie to jest nie realne dlatego jak kupuję auto to muszę je dokładnie zbadać stan techniczny i wygląd niestety nie wszystko można wyłapać wiele rzeczy wychodzi w praniu ale dopiero po zakupiepytanie_bmw:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego tak się dzieje że każdy by chciał kupić autko idealne a za małą kaskę niestety nie realne doinwestowana bawarka z reguły ma cenę także doinwestowaną:lol:, ja jakoś w miarę miałem szczęście do bawarek i nie tylko poważne naprawy to tylko z mojej winy były a tak to się psują jakieś drobiazgi i naturalnie wymieniam elementy czysto eksploatacyjne klocki płyny oleje itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe gdzie w BMW jest napisany rocznik szyby, fachowo widze te podpowiedzi.
dokładnie bo ja jeszcze w bmw daty na szybie nie widziałem co najwyżej przednia niema znaczka bmw to widać ze wklejana a ogłoszenia handlarzy na allegro "wszystkie szyby z tego samej daty produkcji"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 2 lata później...
Szkoda ze ja nie widziałem tego tematu wczesniej

a to można powiedzieć że kolega leniwy jest :D przed zakupem było sobie wziąć ze trzy browarki usiąść przed kompem wklepać w google temacik jak kupić używane bmw lub coś w tym stylu :) spisać sobie najważniejsze punkty a nerwów i kasy by się zaoszczędziło sporo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie dodam że miałem kilka samochodów i motocykli i teraz kieruje się zasadą że kupuję tylko auta sprowadzone(wiadomo że wszędzie zaglądam itd.)bo w kraju nikt dobrego samochodu nie sprzedaje(wiem to z doświadczenia jako kupujący jak i sprzedający).Oczywiście trafiają się rodzynki ale to 1/1000000:-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze bym dodal by dokladnie obejrzec auto najlepiej porobic zdjecia i zbadac go z wyposarzeniem z vin-u czy nie odbiega za bardzo od tego co posiadamy w wyposarzeniu na 90% w aukcjach zawsze cos nie gra (kiera od np M) ktorej w vinie nie bylo :D automat a tam manual zderzaki od M pakietu skory przelaczniki i inne, np w mojej czarnej Kombijce mam przelacznik od rolet od sedana z tylniej szyby :D + grzane stolki ktore defakto nie maja podgrzewania.

Tak mozna uniknac auta z warsztatu ''fachowcow'' co zaslepiaja diody tasma od 2 strony by nie swiecily lub je wyrywaja :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij • Podobna zawartość

  • Przez Krzysiek
   Zasady dodawania ogłoszeń:
   - Minimalna ilość postów wymagana do dodawania ogłoszeń  w tym forum to 10.
   - Ogłoszenie będzie widoczne przez 30dni, aby nieaktualne oferty nie zaśmiecały giełdy. Wszystkich, którzy sprzedali !! kupili proszę o informacje do admina/moderatora !!
   Powinny one wyglądać tak:
   1. Najpierw tworzymy nowy temat, w którego nazwie wpisujemy sprzedawany samochód.
   Sam temat ma już precyzyjnie określać co chcemy sprzedać/kupić.
   2. W treści posta podajemy: opis (opis to coś więcej niż dwa słowa i link do serwisu ogłoszeniowego), model auta , min. 1 zdjęcie, przedział cenowy, wszelkie uwagi i metodę kontaktu: e-mail lub telefon (nie wszyscy użytkownicy forum posiadają komunikatory takie jak ICQ lub GG). Posty zawierające linki do innych serwisów ogłoszeniowych nie będą dodawane.
   3. Jeżeli samochód został sprzedany i ogłoszenie nie jest już przydatne użytkownikowi, należy je skasować.
   4. Ogłoszenia nie mogą się dublować
   5. Ogłaszający powinien być osobą prywatną. W przypadku firmy możliwa jest prezentacja tylko jednostkowych elementów które nie występują w zwykłej ofercie. Sprzedajemy tylko elementy pojedyncze a nie znajdujące się w stałej ofercie firmy lub osoby prywatnej.
   6. Ogłoszenia nie spełniające tych wymagań będą kasowane. Osoby nie respektujące tego regulaminu będą upominane, a następnie banowane
   7. Sztuczne podbijanie pozycji ogłoszenia poprzez jego kosmetyczną modyfikację jest surowo zabronione
   8. Pisanie postów wyrażających opinię o sprzedawcy lub przedmiocie sprzedaży są surowo zabronione.
   Niestosowanie się grozi banem !
 • Ostatnio przeglądający

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...