Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Skrzynia automatyczna ZF w e39 'kierunek' zmiany biegów


Buczu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jako, że przymierzam się do wymiany mojej e46 na e39 (z racji powiększenia rodziny :) ) zacząłem dość intensywnie gromadzić informacje dotyczące tej generacji Piątki. Wybór ostatecznie padł na touringa po lifcie, 525i lub 530i koniecznie w automacie. I teraz cała zagwozdka dotycząca skrzyni i 'kierunku' zmiany biegów w trybie manualnym. Przeglądając oferty natknąłem się na to, że część e39 ma ' + ' na górze a ' - ' na dole, czyli żeby wrzucić wyższy bieg machany lewarkiem do przodu i analogicznie redukujemy ciągnąc go do siebie. Rozwiązanie identyczne jak proponuje VW Audi i reszta ekipy z koncernu (samo rozwiązanie jest niejako sprzeczne z tym jak intuicyjnie powinno to działać, ale mniejsza o to). Przebolałbym to jakoś gdyby nie to, że trafiłem też na kilka ofert gdzie tryb manualny oznaczony był po bożemu; czyli redukcje - od siebie, wyższe biegi do siebie (plus na dole; minus na górze). Jako że na znanych portalach ogłoszeniowych niewiele jest ofert zawierających VIN, nie udało mi się jednoznacznie określić korelacji pomiędzy rocznikiem, motorem, wersją wypo(?) a rozwiązaniem dotyczącym zmiany biegów. Udało mi się zdekodować oba warianty (z plusem na górze i na dole) i w obu otrzymałęm info ze skrzynia na pokładzie to 325Z czyli ZF 5HP19.

Czy cała opcja to tylko zabieg kosmetyczny przeprowadzony po którymś tam roku? Czy wynika on z zastosowania jakiegoś podtypu skrzyni? I ostatecznie czy jeżeli skrzynia sterowana jest elektronicznie /a jestem niemal przekonany ze tak jest/ i jeśli szczęśliwym zbiegiem okoliczności stanę się posiadaczem e39 ze skrzynią z 'plusem na górze' czy istnieje możliwość zmiany/odwrócenia działania lewarka?

Mam nadzieję, że nie pomotałem zbytnio :)

Pozdrawiam!

Edytowane przez Buczu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie w e39 wygląda na to, że po którymś roku 'kierunek' został zmieniony plus do siebie, minus od siebie. A co do zmieniania, chciałbym wiedzieć czy istnieje taka opcja :) taka zmiana biegów jest bardziej intuicyjna i wydaje mi się bardziej komfortowa :) Choć pewnie i tak z sekwencji nie korzysta się często ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...