Skocz do zawartości

POMOC DOKUMENTY AUTA Z USA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie wiedziałem gdzie napisać temat jak by co to proszę o przesuniecie

Mam pytanie może ktoś jest w stanie pomóc

Jakie dokumenty powinienem otrzymać od sprzedającego przy zakupie auta z USA już będącego w Polsce, auto mające ponad 30 lat, nie chce go rejestrować na żółte blachy

nie chciał bym go też od razu rejestrować na polskie tablice ponieważ wymaga renowacji

Edytowane przez Tomek1989
Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co pamietam to musisz dostac od sprzedajacego ten tzw  Title/ pink slip. To jest potwierdzenie, ze jestes wlascicielem auta. Najlepiej przed zakupem sprawdzic taki samochód w CARFAX jaka ma kategorie. Musisz pamietac, ze stamtad sporo aut sie sprowadza do Europy rozbitych, choc ze starszymi jest troche lepiej. Czesto auta z US maja wlasnie w CARFAX 'salvage title'.  Nie wiem jak to wyglada teraz, bo sam dawno sprowadzalem, ale kiedys takich aut chyba nie mozna bylo rejestrowac. . Choc w niektórych stanach ta notka oznaczala, ze auto bylo tylko skradzione.
Jak auto masz juz w polsce- zakladajac, ze po odprawie celnej, to musisz miec potwierdzenie zaplacenia cla- w przypadku aut powyzej 30 lat to jest 0% chyba, ale placisz VAT- 7% chyba jest na terenie UE dla zabytków]. Pozniej dochodzi akcyza na koniec. To auto moze byc z racji wieku zwolnione (pow. 30lat), ale pewien nie jestem- musisz to sobie sprawdzic. Na zaplacenie AKC Masz 14 dni. Od 1stycznia 2020r. jest 30 dni na zarejestrowanie auta. Kiedys nie podchodzili do tego na powaznie i mozna bylo 'kisic' sobie auto do rejestracji ile sie chcialo, teraz to sie zmienilo...  Wiec patrz po dokumentach kiedy bylo sprowadzone- jesli jeszcze w 2019 to nie musisz rejestrowac- jesli po 31.12.2019 to juz masz obowiazek.

Od siebie powiem tyle: Jesli ktos sprzedaje to auto bez oplat, stojace w porcie, to moga byc problemy z zakwalifikowaniem go na zwolnienia z tytulu wieku. A jesli na dodatek stoi ono w porcie w Polsce to tym bardziej moze cos byc na rzeczy. Jeden jedyny raz kiedys sprowadzilem auto do Polski... Nie byla to dobra decyzja (-;

Reasumujac:
- akt wlasnosci
- faktura
- Odprawa (clo - [jesli dotyczy]/ VAT)
- akzyza (jezli dotyczy).

Edytowane przez polakosbanditos
Odnośnik do odpowiedzi