Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


[E39] 523i - kilka pytań - DYSTANSE/TŁUMIK ITD..


D4NI3L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie,

mam swoją pierwszą piątkę i mam kilka pytań do was, samochód to BMW E39 523i 1999rok MANUAL - 2.5 benzyna 170KM (125kW).

planuję lekko zmodernizować samochódi poprawić wygląd ;)

1. planuje zakup jakiegoś fajnego koła 17/18" i opony na niskim profilu

a). o co chodzi z tymi ET? Że przód ma mieć np. 30ET a tył 40? Od czego to jest zależne, co to jest? Czy e39 ma gdzieś napsiane jakie powinno być?

2. Jak już będę znał odp. na pierwsze pytanie to zaczynamy z drugim

a). jak już będę miał to koło zapewne będę potrzebował jakiś dystansów?

3. Zakup tłumika końcowego czy z fajnym dźwiękiem - DWU RURKA fajna ścięta pod SKOSEM

a). pytanie jaki wydech do 2.5 170km? Robie długie drasy i nie chce by mnie bolała głowa ale nie chce by też pyrkało - za pewne jakaś używka w dobrym stanie

4. Co polecacie na początek zrobić w samochodzie by podnieść moc bez żadnych czipów?

a). tj. czyszczenie coś mechanicznie / wymiana itp? Olej filtry itd. wymienione.

5. Czy rorząd jest na łańcuszku?

6. Ile pojemnośći ma BAK? 60/70 czy wiecej Litrów?

7. Średnie spalanie na trasie tym silnikiem przy prędkościach 100/120km/h ?

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie na 9 calach szerokości mam et18 a z tyłu dodatkowo 15mm dystansu. Ja końcowy kupiłem z magnaflow (14815). Jest cichy a jak się depnie to fajnie go słychać. Nie męczy bynajmniej. Żeby odzyskać parę koni zrób vanosy. Rozrząd jest na łańcuchu. Spali około 7,5-8.

:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego ale co to jest te ET? I te vanosy? Co one dają? Ile jest vanosów? 1 czy 2?

Dzięki za objaśnienia :)

Pozdrawiam i miłego dnia.

Ty masz silnik na podwójnym vanosie. ET to jest wspolczynnik osadzenie Felgi, Oznacza on odległość pomiędzy płaszczyzną montażu felgi a płaszczyzną symetrii Felgi, prościej mówiąc to jak głęboko felga chowa się w nadkole lub wychodzi poza, im niższe et tym bardziej wystaje. ;)

Wysłane z mojego LG G2

Edytowane przez michal_f
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma znaczenia ile cali na wysokość tylko szerokości się liczą. Dlatego Ci napisałem że przy feldze szerokiej na 9 cali i oponie szerokości 235 mam et 18, i z tyłu dystans 15 i jest na styk. Jak znajdziesz coś ciekawego to wklej link to Ci doradzimy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy 17'' z przodu mam ET 20 i 8 cali, a z tyłu ET22 przy 9 calach, a oponki to 225 i 245. Tu masz stronkę z oryginalnymi felgami do bmw, masz tam jakie bedą pasować i jakie et możesz pakowac do swojego auta - All BMW wheel styles 5 E39 | BmwStyleWheels.com

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od e60 bez przetaczania otworu centrujacego nie podejdą. Do e39 Felgi muszą mieć 74,1, a każde nowsze bmw bądź z tych samych lat ma 72,5. Także albo roztaczać otwór, tak ja to robiłem, albo użyć Dystans do zmiany offset-u Felgi, czyli na otwór pasujący do danej Felgi.

Wysłane z mojego LG G2

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E39 nominalnie powinno być ET 20, albo coś koło tego, i wtedy siedzi "akurat". Dając np et 12 to koło będzie bardziej wystawać, a dając et 25 to koło bardziej schowa się do nadkola. Przód, tyl, 8 czy 9 cali to wszystko wedle uznania i tego jakie Felgi Ci się spodobają.

Wysłane z mojego LG G2

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przód - 8J ET 20

tył - 8J ET 20

co z tym ET? jak tył będe miał ET np. 18 to będzie bardziej wystawać? Czy im większe ET = 25 to lepiej bo nie czaje

Stary znajdź jakieś fele, które Ci się podobają i wtedy pytaj. Powiemy co jest nie tak, i wtedy zrozumiesz o co kaman.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci to może zobrazuję :) łopatologicznie:

każda FELGA ma trzy rozmiary:

a) rozmiar (w calach) to np. 18 cali

b) szerokość (również w calach) to np. 8 cali

c) ET - to jest fachowo odsadzenie felgi. Tak jakby w którym miejscu ma ona mocowanie do piasty

Porównaj sobie na rysunku (po prawej strony) masz żółtą felgę i zieloną felgę. Dałem im obu takie same rozmiary i szerokości ale różne ET (odsadzenie). Widzisz, że żółta ma to miejsce mocowania bliżej środka felgi (przekrój) a zielona bliżej zewnętrznej strony. Co za tym idzie żółta będzie dalej wystawać.

[ATTACH=CONFIG]30634[/ATTACH]

Wzięte ze strony:

Online Wheel and Tyre Fitment Calculator. Offset, Tyre Stretch and Speedo Error | Will They Fit

P.S. - pamiętaj, że nieprawidłowe ET (za duże/za małe) może powodować, że felga się nie zmieści w nadkolu. I teraz uwaga - jeśli znajdziesz felgę, która będzie miała ET za duże (np. 50) to żeby poprawnie siedziała (czyli wewnętrzną stroną nie ocierała o amory i sprężyny itd) trzeba będzie ją oddalić przez dodanie dystansu.

Ja miałem gorzej ponieważ mam E46 a tam poprawne ET to właśnie takie rzędu "kilkadziesiąt". Wsadzenie felgi z ET pasującym do 5tki E39 (jak Twoja) byłoby kiepskie i trzeba by kombinować :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...