Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Ekonmizer - zasada dzialania


Rekomendowane odpowiedzi

Z tamego tematu dowiedziałem się tylko, że:

To jest dosc prymitywne urzadzenie ktore wylicza teoretyczne spalanie na podstawie danych z kilku czujnikow, m. in czujnika predkosci, obrotow silnika, temperatury silnika, przeplywomierza z czujnikiem temperatury powietrza, czujnika polozenia przepustnicy.

Jeżeli prymitywne urządzenie to jest takie, które korzysta ze wszystkich możliwych czujników w silniku to ja wymiękam. :lol: A tak naprawdę to mimo, że szperałem w wielu schematach to i tak do końca nie wiem jak to działa. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mordulec
Z tamego tematu dowiedziałem się tylko, że:
To jest dosc prymitywne urzadzenie ktore wylicza teoretyczne spalanie na podstawie danych z kilku czujnikow, m. in czujnika predkosci, obrotow silnika, temperatury silnika, przeplywomierza z czujnikiem temperatury powietrza, czujnika polozenia przepustnicy.

Jeżeli prymitywne urządzenie to jest takie, które korzysta ze wszystkich możliwych czujników w silniku to ja wymiękam. :lol: A tak naprawdę to mimo, że szperałem w wielu schematach to i tak do końca nie wiem jak to działa. :?

To chyba lekka przesada zeby na podstawie danych z 5 czujników przedstawiac wynik

na analogowym wskazniku , wydaje mi sie ze jesli chodzi o e30 / e34 to ekonomizer

swoje wskazania opiera na wypadkowej pomiedzy obrotami silnika a predkoscia .

Natomiast w przypadku bardziej elektronicznego przedstawiania wyników np e39 mysle

ze zebranie danych z np 5 czujników i przetworzenie ich przez komputer jest o wiele

szybsze i bardziej realne do wykonania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olejcie te ekonomizery, tylko straszą ludzi.

U mnie często gęsto ekonomizer pokazuje spalanie poza skalą(kończy się na 30stu litrach).

Na początku jazdy bumą z ekonomizerem, Kinga chciała go zakryć, na szczęście spalanie wyszło w okolicy 12 litrów gazu ;-)

A tak przy okazji ekonomizerów, ostatnio jeździłem nówką golfem V 19.TDi chyba 105KM,

chwilowe spalanie udało mi się osiągnąć na poziomie..........nie zgadniecie............72litry/100km :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wbrew pozorom jest to bardzo precyzyjne urzadzenie,wystarczy porownac wyniki z obc,u mnie sie pokrywaja a obc nie oszukuje bo sprawdzalem..Jest to urzadzenie elektroniczne,korzysta z tych czyjnikow co motronik,zwykle ekonomizery mierzyly tylko podcisnienie w rurze ssacej i szedl do nich tylko wezyk..W miescie na to nie patrze,ale na trasie mozna sporo paliwka zaoszczedzic dzieki niemu,i wcale nie trzeba wolno jezdzic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok...

zczytuje dane z kilku miejsc... u mnie jak juz wcześniej pisałem szwankuje prędkosciomierz no i zajrze wkońcu do tego czujnika w moscie ale nie o tym teraz...

Więc skoro przestaje działac prędkościomierz np. przy 90km/h automatycznie wyłącza się ekonomizer i wali na 30 litrów.. :shock:

pytanie....... czy wtedy jadąc spalanie jest nadal takie same jak w momencie kiedy działa prędkościomierz (6 litrów) :mrgreen:

Czy np. wysyła sygnał gdzieś w komputerże że auto stoi i spalanie ma około 1 litra na godzinę.... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chłopski rozum........

Auto jedzie więc nie może palić tyle co na postoju, pozatym jak ktoś zapewne słusznie napisał ekonomizer nie służy do sterowania spalaniem tylko przedstawiania spalania.

Idąc dalej tym tropem, jeśli któyś z czujników na któych bazuje ekonomizer nie działa, to automatycznie ekonomizer przestaje działać i tylko tyle.

Spalanie dalej będziesz miał takie samo jak podczas jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<bmw_2> O! własnie o to mi chodziło iz ekonomizer tylko pokazuje a nie steruje...

ale nie ukrywam że troszke mi szkoda że nie jest na odwrót :mrgreen:

Musze powiedzieć że jazda na wyłączonym ekonomizerze jest mało ekonomiczna zreszta sami zauważyliście że nawet delikatne odpuszczenie gazu potrafi zaoszczędzić średnio ze 3 litry :wink: (mówię o trasie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie znaczenie ma silniczek krokowy ?? u mnie po wyczyszczeniu przeplywki przestal odpalac na beznyznie mam silniczek VDO i jest srubka regulacyjna ;) pokrecilem i odpala ale ekonomizer zmienia wskazania zaleznie od ustawienia sruby w silniczku krokowym...na beznyznie zaczal dymic (moze to wina tego ze dolalem do benzyny srodka czyszczacego uklad paliwowy??) sam juz nie wiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Ekonomizer w BMW dostaje dwa sygnały, jeden prosty z czujnika prędkości a drugi zespolony z komputera silnika obliczany na podstawie czasu otwarcia wtryskiwaczy (stała wydajność ciśnienia paliwa na listwie i przepustowość wtryskiwaczy). Obydwie te wartości (sygnał prędkości i ECU) łączone są na podstawie funkcji logicznej, tj. jeżeli prędkość wynosi 0 to spalanie do tej wartości w czasie wynosi nieskończoność.

Wszyscy wiemy że ekonomizer w BMW jest od straszenia (będziesz miał wydatki), ale umiejętnie jego wykorzystanie prowadzi do oszczędności.

Pozdro4all <bmw_1>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Olejcie te ekonomizery, tylko straszą ludzi.

U mnie często gęsto ekonomizer pokazuje spalanie poza skalą(kończy się na 30stu litrach).

Na początku jazdy bumą z ekonomizerem, Kinga chciała go zakryć, na szczęście spalanie wyszło w okolicy 12 litrów gazu ;-)

A tak przy okazji ekonomizerów, ostatnio jeździłem nówką golfem V 19.TDi chyba 105KM,

chwilowe spalanie udało mi się osiągnąć na poziomie..........nie zgadniecie............72litry/100km :)

kiedys jak wozilismy sie qmpla senatorem spalanie chwilowe bylo ponad.........90 :shock: :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...