Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Pytanie o kompresor.


SYMECEKe36coupe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zauwazylem ze na tym forum są osoby które profesjonalnie zajmują sie lakiernictwem , więc do nich skieruje moje pytanie.

Mianowicie czy do polakierowania na własne potrzeby, jakiegos elementu samochodu ,wystarczy kompresor o pojmnosci 50 litrów??

Z góry zieki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...pojemność 50litrów to ma zbiornik tego kompresora. Ogromne znaczenie ma wydajność kompresora,czyli ile jest w stanie powietrza "wydmuchać" w danej jednostce czasu(zazwyczaj podawane na minutę). Kiedyś z powodu awarii kompresora malowałem drzwi(tylko jeden element) małym kompresorkiem z butlą o pojemności 50litrów,ale wydajność miał ok.300l/min.,więc sporo jak na takie małe "gówno". To był sprzęt dwutłokowy oczywiście. Myślę,że piszesz o takim maleństwie ze zbiornikiem 50l i jednym tłokiem. Na pewno nie wyjdzie to dobrze. Zależy czego się spodziewasz,jak dobry jest lakiernik i jakim sprzętem pracuje. Na pewno nie jest w stanie zrobić tego tak dobrze jak z porządnym kompresorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś już możesz malować,jeśli masz trochę pojęcia i sprzęt średniej lub dobrej jakości to dasz radę. Ja malowałem na butli 500l poj. i 1100l/min. wydajności,później na 270l i wydajności 1040l/min jak dobrze pamiętam. Przy takim sprzęcie malujesz całego busa,bez żadnych problemów,nie puszczając cyngla pistoletu,a kolega w drugim pomieszczeniu normalnie korzysta z narzędzi pneumatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zauwazylem ze na tym forum są osoby które profesjonalnie zajmują sie lakiernictwem , więc do nich skieruje moje pytanie.

Mianowicie czy do polakierowania na własne potrzeby, jakiegos elementu samochodu ,wystarczy kompresor o pojmnosci 50 litrów??

Z góry zieki za odpowiedz.

wiadomo, że nie będziesz kupował kompresora profesjonalnego, ale kup coś z większym zbiornikiem i ze stosunkowo dużą wydajnością

no i.. jeśli chcesz ładnie pomalować, to nie kupuj byle jakiego pistoletu za 40 pln bo wyjdzie kaszana, będzie chlapał itp. ale saty też nie musisz kupować ;) byle nie jakaś chińska tandeta :)

Jeśli jest ci to potrzebne do pryśnięcia błotnika czy zderzaka to pomęczysz się troszkę, ale pomalujesz - byle by kompresor był na tyle wydajny, żeby nie przerywał.... bo to się często z chlapaniem wiąże i nierówno pomalowanymi elementami.

no i pamiętaj, że wypadałoby mieć osobny pistolet do podkładu i osobny do lakieru, od razu rozcieńczalniki do czyszczenia pistoletu po malowaniu i masę innych ciekawych rzeczy :) z racji pogody i tego, że pewnie będziesz to robił w pomieszczeniu, to przydałaby się jakaś prosta nawet maseczka

http://allegro.pl/item455027098_kompresor_stahl_mann_50l_zestaw_lakierniczy.html

takim pomalujesz, ale się pomęczysz... no i raczej nie tym pistoletem co tam jest, chyba, że sam podkład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując - kompresorem o poj. 50 litrów nie polakieruje błotnika czy maski , bo w momencie włączenia się kompresora , żeby znów napełniła się butla, pistolet zacznie "pluć" tak? dobrze rozumiem?

Jeśli tak to nie da się , tej nierówności jakoś wypolerować??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując - kompresorem o poj. 50 litrów nie polakieruje błotnika czy maski , bo w momencie włączenia się kompresora , żeby znów napełniła się butla, pistolet zacznie "pluć" tak? dobrze rozumiem?

Jeśli tak to nie da się , tej nierówności jakoś wypolerować??

Wszystko zależy od tego jakiego ciśnienia będziesz potrzebował, ja osobiście ostatnio z braku innego sprzętu dałem rade małym kompresorkiem ( to ze kompresor włącza sie nie znaczy ze nie daje ciśnienia bo ciśnienie z jakim malujesz jest stale, on po prostu je dobija a cały problem polega na tym ze w związku z tym ze ma mały zbiornik dobija prawie cały czas i trzeba mu dawać czas na odpoczynek ). Oczywiście nie dasz rady pomalować nim czegoś w stylu busa ( bo by sie cylinder stopił i rozpłynął po ziemi ze zmęczenia ) ale z takimi elementami jak drzwi czy błotnik powinieneś sobie poradzić. Oczywiscie najwazniejsza sprawa

jest dobry pistolet ( najlepiej kup w jakiejś mieszalni lakierów taki za 150 - 200zl i powinieneś być zadowolony ). Zrobienie takich elementów jak maska, dach czy przejścia w lakierze proponowałbym zlecić lakiernikowi bo ktoś kto tego nigdy nie robił na pewno sobie nie poradzi. Jeżeli chodzi o polerowanie to możesz wszystko ( cytryna, inne smieci ) pod warunkiem ze nie ma batów bo tych nie da sie spolerować tak żeby nie było śladu, dobra polerka z regulacja obrotów ( obowiązkowo ) to koszt ok 350zl. Powodzenia <bmw_2>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz auto w metaliku czy w akrylu? Jak masz za mało wydajny kompresor to jak ma dobić powietrz skoro nie daje rady? Potrzebujesz np.200l/min.,żeby pistolet normalnie działał, a kompresorek da Ci 100l to co z resztą powietrza? Skąd weźmiesz? Wciśniesz cyngiel w pistolecie,będzie dobrze przez 5-10sekund,a później będziesz miał o wiele za mało powietrza,żeby farbę nanieść na element. A jak zaczniesz czekać,aż dobije żeby znów prysnąć kawałeczek to nie ma to sensu,możesz się domyślać jak to będzie wyglądało. Przy bazie to juz wogóle,np.srebrny kolor wystarczy,że będziesz miał inne ciśnienie na górze drzwi,inne na dole i odcień jest zupełnie inny. Malowałem w garażu,później byłem ponad 3lata lakiernikiem w warsztacie gdzie przewijało sie trochę samochodów i wiem jakie znaczenie ma spadające ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto mam w metallicu. Głównie zależy mi na polakierowaniu progów i zderzaków pod kolor samochodu. Przydaloby sie tez polakierować maske , no ale nie wiem czy tak malym kompresorem ma to sens.

Progi i zderzaki bez problemu sobie polakierujesz, maskę tez by sie pewnie dało tym zrobić tylko pamiętaj ze taki element jak maska to spore wyzwanie dla kogoś kto tego wcześniej nie robił. Jaki kolor masz tego auta??? <bmw_3>

[ Dodano: 13 Październik 08, 20:08 ]

Jak potrzebujesz jakiejś porady to wpadaj do mnie to ci wszystko wytłumaczę bmw_beer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa koloru to SAMOABLAUMETALLIC , a nr koloru 295.

Próbowałem już lakierować zderzak , na początku było nawet ok , ale po paru sekundach lakier zaczął po prostu powoli ściekać pytanie_bmw uklon_bmw .

Wydaje mi się że wszysko robiłem dobrze:

dałem środek zwiększający przyczepność do tworzyw sztucznych(ale w sprayu)

gdy zaczął matowieć , dałem bazę - już pistoletem

no i klar z utwardzaczem - tez pistoletem, ale jak już napisałem wcześniaj kaszana - lakier jakby się nie trzymał.

Może powinienem dać podkład też do pistoletu a nie w sprayu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pare minut , jak baza powoli zaczęła matowieć

To raczej lipa , trzeba było poczekac az bedzie zupełnie sucha :wink:

Ja mam 2 metody przy acrylach kładziesz baze i po 5 minutach jak jest jeszcze mokra

od razu lecisz z lakierem przy metalikach nawet niezle to wychodzi :wink:

A druga to tak jak wczesniej pisałem BARDZIEJ prawidłowa czyli czekasz do zupełnego

wyschniecia bazy i dopiero lakier :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak kolega Predator potrafi DOBRZE pomalować maskę takim sprzętem to powodzenia. Progi i zderzaki raczej do zrobienia bez problemu.

Dac to by sie dało, na pewno nie było by tego efektu co profesjonalnym sprzętem ale lepsze to na pewno od skatowanej maski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak kolega Predator potrafi DOBRZE pomalować maskę takim sprzętem to powodzenia. Progi i zderzaki raczej do zrobienia bez problemu.

Dac to by sie dało, na pewno nie było by tego efektu co profesjonalnym sprzętem ale lepsze to na pewno od skatowanej maski.

no i tu się koło zamyka :)

profesjonalnie - drogi sprzęt - lepiej oddać do lakiernika

amatorsko - tani sprzęt - malować sobie i liczyć się ze średniej jakości efektem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...