Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


BMW e30, 320i- Kilka pytań od nowicjusza...


piotr7557

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich fanów marki BMW! :)

Jestem nowy na forum, a to mój pierwszy post.

Od miesiąca jestem posiadaczem e30 320i z 91 r. Samochód od początku wzbudza we mnie mieszane odczucia. To wszystko przez to ze mój egzęplarz jest mocno wyeksploatowany (kostował mnie 2000zł), z drugiej strony, dźwięk 6 cilindrów, prowadzenie i zaawansowanie techniczne sprawiły ze poczulem ducha oldtimera i zakochałem sie w autku.

Doradźcie mi prosze co do kilku spraw...

Najbardziej nie daje mi spac po nocy blacharka, cały prawy próg jest zeżarty przez rdze, trzeba wspawać nowy, ile to może kosztować i czy to bezpieczne. Mam na myśli cene części i robocizny bez malowania (pracowalem u lakiernika, sam wszystko przygotuje i ktos mi prysnie po kosztach)

Drugą rzeczą jest silnik

Po pierwsze olej nie zmieniany od 100 lat

zawory klepią jak w dieslu, (poprzedni właściciel podobno splanował głowice i nie zdążył

ich wyrególować)

pasek klinowy piszczy

komputer ciągle pokazuje różne awarie np plynu chlodzącego jest na full, a kontrolka swieci.

Co należy zrobić żeby chodził jak zegarek, co jeszcze wymienić i gdzie znaleść fachowy warsztat?

Trzecia sprawa to zawieszenie i ukl kierowniczy

Samochód lekko ściąga w prawo

płyn od wspomagania wystarcza na tydzień, mamy wyciek ;/

jakiś wiejski tuner założyl sprężyny H&R i bób wie jakie amortyzatory, w efekcie auto fajnie się prowadzi z jednym mankamentem, odkryłem że lewa przednia sprężyna jest pęknięta w pół i poskręcana, opony 15/195/65 wydają się za duże i trą o ranty przy skręcaniu. Jak tu włożyć niższy profil jeśli misa jest 7 cm nad ziemią?

Sprawa czwarta to pierdoły takie jak

Piszzcząca tapicerka

urwane zaczepy od lamp (to akurat zrobie sam w moim warsztacie spawania tw.sztucznych)

schodzący klar z całego auta

i chyba najgorsze- brakuje mi orginalnego sforznia prawych drzwi, przy otwieraniu i opadają a przy zamykaniu trzeba podnosić :shock:

Jak widzicie ogólny obraz nie jest zbyt ciekawy, mimo to wciąż wacham się czy nie spróbować jej ratować.

Czy znacie jakies miejsca gdzie mozna zrobic fachowy remont silnika w niegórowanej cenie?

Czy ktoś może napisać ile orientacyjnie kosztowało by naprawienie w.wym wad?

Gdzie znajde części? (sforzen drzwi, kpl sprężyn do przodu, prawy próg itd)

Dodam że mieszkam pomiędzy krakowem a katowicami.

POZDRAWIAM <bmw_1>

PIOTR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj w dziale "nasze warsztaty samochodowe" tam coś znajdziesz. Nie udziele Ci bardziej szczegółowych informacji bo mieszkasz kawałek od Wrocka. Zrób zdjecia: blacharki, silnika, zawiechy i tapicerki i wrzuć na forum... sie pomyśli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci proponuje sprzedac tego i kupic juz takiego w dobrym stanie. Bo to co piszesz to juz raczej koniec tego samochodu. Bo ani buda nie jest zdrowa byla pewnie bita dlatego sciaga i silnik juz nie daje rady.... Wiec niema zabardzo co ratowac. a za 4 5tys zl mozna znalesc w super stanie albo np jakiegos is kupic:D Co do progow to akurat robilem. Za nowy prog zaplacilem uwaga 45zl juz z podkladem. a wspawanie nowego wraz z robota progu wewnetrznego 150zl ale to po dobrej znajomosci.... :P

[ Dodano: 2 Czerwiec 09, 23:48 ]

Jak kupilem swoj mialem podobne odczucia dlatego troszke Ci doradze...

Moj od twojego sie roznil tym ze mial w idealnym stanie silnik skrzynie oraz takie elementy jak wspomaganie zawieszenie blacharka w tym podloga (procz progu). Reszta tak naprawde cos podobnego jak u Ciebie. Tu masz liste taka skrocona moich napraw i kosztow.

BMW KOSZTA STAN BARDZO DOBRY:

Zakup 2150zl

Koncowka wydechu + strumienica + robocizna 270zl

Szczeki hamulcowe 80zl

Przekaznik pompy paliwa 50zl

Cztery opony 200zl

Licznik 50zl

Plastiki wnetrza wszystkie 150zl

Zarowki + polerowanie soczewek 100zl

Most 200zl

Miska 50zl

Uszczelki wydech + uszcz miska 100zl

Boczki 100zl

Pokrowce 170zl

Prog plus robota 200zl

Blotnik 250zl

Felgi plus konserwacja plus sprey 200zl

Szpachel papier scierny zywica 50zl

Wywazanie kol 50zl

Centralny zamek 50zl

Most olej z ASO w Berlinie + bilstein 130zl

Alternator 100zl

Swiece przewody 150zl

Polerka reczna 50zl

Koncowka wydechu 50zl

Laczniki stabilizatora mocowania 100zl

Sruby do kol 40zl

Dystans 50zl

Kierownica 50zl

Pozostalo mi: Most ktory minimalnie slychac (ciezko znalesc w idealnym stanie)

oraz ostatnio ekonomizer przestal dzialac. Wiec auto mam teraz w bardzo dobrym stanie:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr7557 roboty to przy aucie masz sporo. najlepiej będzie jak go sprzedasz i tak piszą koledzy kupisz nowy w lepszym stanie. Najgorsze jest to że Twoje auto (z tego co piszesz) jest zajechane z zewnątrz jak i wewnątrz 9chodzi mi o silnik). Nawkurzasz się pewnie przy jego naprawie za pięciu i wydasz sporo kasy, którą lepiej dołożyć do nowego auta.

To taka moja rada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za rady...

Teraz jestem na emigracji zarobkowej, jak wróce to bedzie troche grosza zeby sprzedac i dołożyć do furki w lepszym stanie. :D

Powiedzcie mi prosze, których wersji powinienem szukać? Chodzi mi o rocznik, rodzaj silnika i wyposarzenia. Naturalnie pozostane przy e30, jej styl mnie uwiódł, moim marzeniem jest wrzucenie do niego jakiegoś fajniego zawieszenia i kompresora, ale to daleka przyszlość... :P

A tak ogółem to BMka mogła by mnie palić... Civic mojego kumpla gdy oboje jezdzimy na maxa spala mu 8 l a mi BMka 13 l, różnica jest znacząca a osiągi identyczne ;/

Ogółem civic tez super auto, choc podobno istnieje jakaś niechęć między fanami BMW I Japońców... moim zdaniem nie uzasadniona ale to material na nowy temat.

Pozdro dla wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj piotr7557, i ja dodam swoje 5gr. Zdecydowanie zgadzam sie z przedmowcami. Za duzo Ciebie to wyniesie, i kasy i nerwow. Lepiej sprzedac, nawet za 1500 (lepiej byc teraz stratny 500 niz pozniej 6 razy wiecej..), dolozyc troche grosza i zakupic naprawde ladny egzemplarz ktory bedzie ci sluzyl przez lata. pamietam moja pierwsza e30, byla w stanie po prostu rewelacyjnym. Blacha zdrowa, ani grama rdzy, silnik chodzil pieknie, doslownie nie bylo do czego sie czepic. Mialem ja przez pare lat i mechanicznego doslownie nic sie w niej nie dzialo. Az przyjemnoisc bylo nia jezdzic. Wiec lepiej sprzedaj i kup sobie jakas ladna okazje.

A co do wersji, to ja zawsze bede fanem wiekszej ilosci cylindrow. Lec smialo w m20b25. Bo jesli kupisz 2.0, to pozniej bedziesz zalowal, z enie kupiles czegos mocniejszego (bo oprocz 325 w e30 mocniejsza jest tylko m3, co i tak jest 4 cylindrowe :roll: ). Ja zakupilem pol roku temu 3.0 V8, a teraz zaczynam zalowac ze nie kupilem 4.0 (a tyle sie wlozylo kasy zeby ja doprowadzic do dobrego stanu ze sie nie oplaca jej sprzedawac..). Tak to juz jest :twisted: . powodzenia. W razie pytan wal smialo na forum, jestesmy zawsze chetni do pomocy <bmw_1>

[ Dodano: 3 Czerwiec 09, 08:53 ]

a tak apropos. Foka z tej mojej pierwszej e30 325i:

230kms-1.jpg

Naprawde te silniki daja rade :twisted: . Polecam uklon_bmw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taka 2.5 jaki ma apetyt na paliwo?

Mója buma pali na poziomie 12 - 13l na mieście, a lekkiej nogi nie mam. Tyle, że w moim przypadku mówimy o innym silniku, napędzie na 4 buty i waga samochodu jest większa niż E30. To wszystko składa się na taki wynik. Pozdro <bmw_1>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr7557 a propos spalania masz tutaj troszkę info ;) :

- http://www.forum.maxbimmer.pl/topics5/tak-odnosnie-spalania-bmw-vt9113.htm?highlight=ile+pali

- http://www.forum.maxbimmer.pl/topics5/ile-pala-wasze-smigla-vt10664.htm?highlight=ile+pali

- http://www.forum.maxbimmer.pl/topics20/ile-pali-e36-16-vt9822.htm?highlight=ile+pali

Ale najszczerzej odpowiadając na Twoje pytanie ile pali 2.5 powiem tak :

nie pytaj się ile pali, bo jest za dożo czynników które mają na to wpływ, lepiej spytać ile może palić najmniej ;) A chodzi ci pewnie o e30 325? Jeśli tak to musi ci ktoś napisać bo ja nie miałem tej przyjemności posiadania e30 - ale może znajdziesz odpowiedz w linkach wyżej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sąsiad ma kosiarke która pali mu poniżej 2l/100km :D

..tylko nogi musza zajebiscie bolec. Przejdz zkosiarka stowke :P

Wracajac do tematu, nie bylbym zaskocozny gdyby przy spokojnej jezdzie i zdrowym silniku 325 palilo w miescie w okolicach 11-12 litrow, co uwazam za calkiem dobry wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taka 2.5 jaki ma apetyt na paliwo?

Mója buma pali na poziomie 12 - 13l na mieście, a lekkiej nogi nie mam. Tyle, że w moim przypadku mówimy o innym silniku, napędzie na 4 buty i waga samochodu jest większa niż E30. To wszystko składa się na taki wynik. Pozdro <bmw_1>

No kurde, mi zlopie 13-14 we Wrocku przy sredniej predkosci 18km/h.

Jaka masz srednia predkosc przy tym spalaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do wersji, to ja zawsze bede fanem wiekszej ilosci cylindrow. Lec smialo w m20b25. Bo jesli kupisz 2.0, to pozniej bedziesz zalowal, z enie kupiles czegos mocniejszego

dobrze mówi, polać mu. kupilem 2.0 i ubolewam bo poza wspanialym dzwiekiem, auto po prostu nie jest szybkie. katalogowe 10sek do 100 to zaden powod do dumy

Jedna rzecz mnie zastanawia, czy to wada 6 cylindrowców że mają słaby dół czy tylko mojej??

moja 320i dopiero zasuwa od 3500 i to juz jest norma.

na pocieszenie kolega mi kiedys napisal ''ciesz sie ze juz od 3500, moja honda idzie dopiero od 5000 :wink: ''

a ma honde prelude 2.2 vtec jdm (prawdziwa, 200konna japonska edycja). rarytas straszny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurde, mi zlopie 13-14 we Wrocku przy sredniej predkosci 18km/h.

Jaka masz srednia predkosc przy tym spalaniu?

A sprawdzałeś "fizyczne" spalanie, a nie to wskazane przez komputer? Jakie rozmiar opon masz zapodany?

Średnia prędkość to 24,7km/h. Jak go kupiłem to spalanie też miałem na podobnym poziomie. Wymieniłem wszystkie filtry, wlałem dobry olej, dopopmpowałem koła o 0,2 bara każde i już...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...