Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Pytanie o moc radia


DIEGO E30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jakiś czas temu założyłem mini sprzęt do auta.Radio kenwood o mocy 4x50 W oraz głośniki dwudrozne na tył tzw jajka 6na9cali pioneer o mocy znamionowej chyba ze 60W.Teraz kumpel chce kupić ode mnie te głosniki a ja dla odmiany mam zamiar włożyć również pioneery ale o mocy 80W trzydrożne plus jakies mocne głośniczki do przodu o średnicy 13 cm.Moje pytanie to czy na mocnym zestawie tych głośników radio wytrzyma ,czy nie zacznie sie przegrzewać i wogóle jakieś inne cuda z tym związane.Dzieki z góry

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie to czy na mocnym zestawie tych głośników radio wytrzyma ,czy nie zacznie sie przegrzewać i wogóle jakieś inne cuda z tym związane.

Radio mogłoby się przegrzewać jeśli założysz głośniki z niską impedancją. Jeśli do tego radia zalecane masz 4ohm'owe głośniki (a zapewne tak jest) to możesz zamontować takie lub o większej impedancji. Nie polecam niższej, dlatego że sprzęcik zagra też na takich głośnikach ale jak się kiedyś zapomnisz to możesz usmażyć końcówkę mocy.

Co do mocy głośników i radia. Posłużę się przykładem. Kolumny audiofilskie które często ceną przekraczają wartość naszych śmigiełek (za sztukę) nie mają podanej mocy. Podaje się zalecaną moc wzmacniacza do danej kolumny. Najczęściej wygląda to tak: "Zalecana moc 15-90W". Do czego zmierzam... głośniki w Twoim samochodzie nawet jeśli będą miały 80W będą grały bez większego problemu ale też bez wielkich szaleństw. Głośność jaką uzyskasz wewnątrz samochodu, nie jest określana przez moc tylko przez skuteczność głośnika i podawana jest w dB. Zerknij na głośniki które teraz masz powinno być napisane co i jak. 4x50W to jest moc muzyczna radia. Moc znamionowa jest znacznie niższa i oscyluje w granicach 20-25W na kanał. Dobrze było by mieć mały zapas mocy dzięki temu nie byłoby problemów ze zniekształceniami po pogłośnieniu.

Jeśli mogę doradzić, zapodaj niewielki wzmacniacz dwukanałowy do tych elips na tyle, odciążysz radio i uzyskasz naprawdę fajne brzmienie bez większego nakładu finansowego.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio mogłoby się przegrzewać jeśli założysz głośniki z niską impedancją. Jeśli do tego radia zalecane masz 4ohm'owe głośniki (a zapewne tak jest) to możesz zamontować takie lub o większej impedancji. Nie polecam niższej, dlatego że sprzęcik zagra też na takich głośnikach ale jak się kiedyś zapomnisz to możesz usmażyć końcówkę mocy.

Co do mocy głośników i radia. Posłużę się przykładem. Kolumny audiofilskie które często ceną przekraczają wartość naszych śmigiełek (za sztukę) nie mają podanej mocy. Podaje się zalecaną moc wzmacniacza do danej kolumny. Najczęściej wygląda to tak: "Zalecana moc 15-90W". Do czego zmierzam... głośniki w Twoim samochodzie nawet jeśli będą miały 80W będą grały bez większego problemu ale też bez wielkich szaleństw. Głośność jaką uzyskasz wewnątrz samochodu, nie jest określana przez moc tylko przez skuteczność głośnika i podawana jest w dB. Zerknij na głośniki które teraz masz powinno być napisane co i jak. 4x50W to jest moc muzyczna radia. Moc znamionowa jest znacznie niższa i oscyluje w granicach 20-25W na kanał. Dobrze było by mieć mały zapas mocy dzięki temu nie byłoby problemów ze zniekształceniami po pogłośnieniu.

Jeśli mogę doradzić, zapodaj niewielki wzmacniacz dwukanałowy do tych elips na tyle, odciążysz radio i uzyskasz naprawdę fajne brzmienie bez większego nakładu finansowego.

No to kumam,dzieki.Ale to co mam zamiar zrobić powinno zdać egzamin chociaż jeśli dam mocniejsze jajka to niekoniecznie bedzie lepiej grało.Już jest dobrze ,ale chce mieć więcej :)

Do tego wzmacniacza nie trzeba bedzie czasem wzmacniać instalacji w aucie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego wzmacniacza nie trzeba bedzie czasem wzmacniać instalacji w aucie?

Napewno trzeba instalacje pod wzmacniacz pociągnąć. Nic trudnego, może tylko trochę pracy przy kładzeniu przewodów, ale to tylko tyle.

5oul napisał/a:

Moc znamionowa jest znacznie niższa i oscyluje w granicach 20-25W na kanał

Raczej 18W

Masz rację kolego :party: , może być nawet 18W, ale to zależy od klasy końcówki mocy oraz radia. Kolega DIEGO E30, posiada Kenwooda a tam są zazwyczaj montowane końcówki klasy "C" i "B". Jeśli instalacja i głośniki są OK to radio wydoli do max 25 watów.

Nie chcę się tutaj rozpisywać na ten temat, bo to bedzie podchodziło pod OT.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moze i stary juz jestem ale od 20 lat za konsoleta jako DJ mam pytanie czy chcecie słuchać Łomotu w samochodzie czy muzyki?Radziłbym dobrac sobie odpowiedni sprzet do pomieszczenia jakim jest kabina samochodu ,gdybym mógł załozyłbym sobie gramofony ale cholery skacza za mocno.Moim zdanie warto zainwestowac w dobry sprzet do słuchania na spokojnie niz wywalac kupe kasy na sprzet który zasiliłby niejedna impreze w klubie.

Oczywiscie to moje zdanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moze i stary juz jestem ale od 20 lat za konsoleta jako DJ mam pytanie czy chcecie słuchać Łomotu w samochodzie czy muzyki?Radziłbym dobrac sobie odpowiedni sprzet do pomieszczenia jakim jest kabina samochodu ,gdybym mógł załozyłbym sobie gramofony ale cholery skacza za mocno.Moim zdanie warto zainwestowac w dobry sprzet do słuchania na spokojnie niz wywalac kupe kasy na sprzet który zasiliłby niejedna impreze w klubie.

Oczywiscie to moje zdanie.

Mi to sie zawsze zdawało ,że wystarczy mocne radio i głosniki :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahah ok ja tylko sugeruje .Co do twojego radia to duzo tam nie Masz (bo i niby skad ma byc ta moc)

nie ma dużo ,ale w skali chyba do 30 jak mam 22,23 przy tych głośnikach po paru minutach zaczyna mi czacha pękać :lol: Wiadomo ,że jest to mało w porównaniu jakimiś tubami,skrzynkami.Wcześniej miałem badziewne radyjko i badziewne głośniki.Teraz to jest niebo a ziemia. :lol:

A co Ty byś włożył?Nie chce mieć zadnych skrzynek ponieważ mam butle z gazem typu walec więc miejsce ograniczone.Chodzi mi o same głośniki z radiem(jaka marka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym polecal przod i tyl podlaczyc pod wzmacniacz to jest dopiero niebo a ziemia:P Radio ma za małą moc żeby pociągnąć te głośnik, przekonałem się na własnej skórze że zupełnie inny dźwięk jest po podłączeniu głośników pod wzmacniacz. Głośniki które podłączone do radia nie mialy praktycznie basu to po podlaczeniu pod wzmaka zupelnie inaczej grają. Nie trzeba naprawde rewalacyjnego wzmacniacza. Wystarczy 4x75W RMS i juz to wszystko inaczej zacznie grać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o same głośniki z radiem(jaka marka).

Wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać i jakie fundusze na to przeznaczysz. Jeśli masz ochotę posłuchać naprawdę dobrego brzmienia bo np lubisz muzykę klasyczną lub jazz (ale nie tylko) polecam radio Nakamichi lub któregoś z wyższych Clarionów. Wzmacniacz...

Miałem kiedyś ten wzmacniacz...

http://allegro.pl/item776935003_hi_end_phase_linear_8kw.html

polecam, ale kondensator jest konieczny i dobrze by mieć jeszcze żelowy aku...

ale ten też poleciłbym w ciemno o ile jest sprawny.

http://allegro.pl/item789320879_rockford_punch_160_4.html

Co do głośników to jedyna firma jaką mogę polecić z czystym sumieniem do samochodu jest Focal, niestety nie są tanie. Jeśli szukasz tańszych a ciągle dobrych można spróbować inne marki (Pioneer, JBL, Bosse itp). Staraj się kupować głośniki jednodrożne (osobno głośniki nisko, średnio i wysoko-tonowe) ze zwrotnicami. To najlepsze rozwiązanie z możliwych. Unikaj elips, to nie są najlepsze głośniki (mają duże THD).

Cały zestaw można skompletować już za 1200-1300zł (górnej granicy nie ma). Będzie to grało doskonale i zaskoczy Cię nie raz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...