Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Elektrozawory nagrzewnicy


Kosa

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj chcialem sprawdzic dlaczego caly czas leci cieple powietrze z nawiewow...

Wypialem wtyczke i podlaczylem mernik. Na ustawieniu pokretel na zimne powietrze na 1 minie m caly czas 11.8V na pozostalych 0, jak ustawie max gorace to na wszystkich pinach mam 0V. Napiecie nie zmienia sie liniowo na tym jedym pinie tulko na zasadzie 0-1...

Jak to ma byc poprawnie. Lub jak poprawnie pomierzyc elektrozawory

Dzieki

Wysłane z mojego GT-N7000 za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez Kosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosa zawory miernikiem trzeba sprawdzać wykonując najpierw tzw trójnik dla podłączenia miernika podczas gdy wtyczki są podpięte do zaworów i do pokręteł.(no chyba że będziesz nakłówał kable)

Ale...główne działanie wydaje się poprawnie tzn.

Pokrętła na zimne to zasilanie 12V idzie na ten 1 pin(dwa pozostałe to minusy dla dwóch cewek)

każda cewka zasilona i zamyka grzybki w zaworach.Czyli masz poprawnie z tym że powinno lecieć wtedy zimne z nawiewów....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...następnie pokrętła na max ciepło wtedy z 1 pinu odcinane jest napięcie 12V więc na 3 pinach masz OV.Cewki nie sa zasilone i ciśnienie wody spokojnie może popchnąć grzybki w zaworach.Wtedy oczywiście leci ciepło.

Zatem Kosa wydaje mi się że są dwie możliwości awarii:

1.Gniazda i uszczelki grzybków zostały zjedzone i puszczają ciecz mimo zasilonych cewek starających się zamknąć przepływ.

2.Spalone cewki obu zaworów i mimo zasilenia jest przerwa na zwojach cewek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu razem z Probinem sterowaliśmy zaworami wodnymi ze swoich aut niezależnie tzn.

Ja swoimi pokrętłami w swoim samochodzie sterowałem jego zaworami w jego e34. I odwrotnie.

Mieliśmy taki samoróbka adapter 3metowy.

Dzięki tym testom rozpracowaliśmy zawory w e 34 i ustaliliśmy że w jego sterowniku IKHA wyjarał się pin,badaliśmy też sprawność naszych pokręteł.

Co do pomiarów na włączonych zaworach(podłączliśmy też na sucho zasilacz regulowany żeby nie nakłówać kabli) okazało się,że zawory wcale jakoś liniowo nie działają.

Ustaliliśmy ,że zawory/cewki zaczynają reagować dopiero na blisko 9V a więc jak napięcie spadnie dopiero poniżej 9V zaczynały się otwierać ale to nie było liniowo do 0V(w przepływie nie czluliśmy różnicy między 10V a 9V czy nawet 7V a od 6V były już niemalże całkowicie otwarte.

Zaznaczam Kosa że to oparte jest na działaniu zaworów w e34(IHKR i IHKA)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Kosa-na moje oko to zawory puszczają.

Jeżeli to przerwa na zwojach cewek to przewijanie ich jest nieopłacalne więc zostaje nabyć nowe/używane zawory.

Jeżeli to uszczelnienia i gniazda grzybków to nie wiem czy istnieje możliwość regeneracji.

Leszek z Leszna(e32) dorabiał i rozprowadzał zestawy gumek dla e32 i e 34 wię ja zawory sobie zregenerowałem i działają perfekt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdecydujesz się na zakup używanych zaworów to sprawdź je na sucho przy sprzedawcy.

Odepnij wtyczkę od swoich zaworów i podepnij pod te nowe a potem sprawdzaj ustawiając pokrętłami max zimno i max ciepło dmuchając w króćce nowych zaworów to wyczujesz czy działają czy też są wadliwe.

Zawory zamknięte nie da rady przedmuchać(prędzej uszami popuścisz).

Jeżeli zaworów w położeniu pokręteł na zimno nie dasz rady ustami dmuchnąć to gwarancja ich zamykania

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...