Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Bedziemy jezdzić cały rok na światłach!


FRYCIU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wczoraj weszła u zycie ustawa iż bedziemy jezdzili na swiatłach cały rok! A ten kto zapomnie włączyć swiatełek bedzie ukarany mandatem 100zł!

Moim zdaniem to dobra ustawa! moze bedzie mniej wypadków! Tylko nie podoba mi ie to ze jak pałki zaczymają to wlepiaja 100zł za brak włączonych swiateł!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmmmmm a ja jestem przeciw jak ktoś w dobrą pogode nie widzi innego samochodu to i światła nie pomogą, do lekarza terzeba iść,

może ja jeszcze starymi zasadami myślę, ale wietrzę tu spisek lobby paliwowego, bo jak kiedyś obliczyli auto na włączonych światłach spala ok. 0,5 litra na 100 km więcej, więc przemnóżcie to przez ilość samochodów, kwota jest kosmiczna............ :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza tym kiedyś robiono badania, nawet w dzień jesli z przeciwka nadjeżdza auto ze zbyt wysoko ustawionymi właczonymi światłami to o wiele ciężej jest ocenić jago odległość i prędkość,

czyli lepiej żeby w ogóle nie miał włączonych niż miał źle wyregulowane a wiadomo jakie auta jeźdżą u nas,

a już zupełnym debilizmem jest jeżdżenie na zepsutych/źle świecących Xenonach, a to też często widzę..............

i dlatego dalej myślę że to lobby paliwowe.......... :evil: :evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w ostrym sloncu lepiej troszke widac swiatla wlaczone niz rysy auta. Szczegolnie na dlugich prostych. Pisze tak ale tez nie bardzo mi sie to podoba. Z jednej strony dobrze z drugie zle. A paliwa w Polsce niestety nie taniej, a jak juz to akcyza w gore i sa jeszcze drozsze....Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach Panowie, uklady i układziki, ale nie wszędzie tak jest..... :>

Pomysł jest dobry, a jak uważacie że kto nie widzi auta w dzień to nie powinnien mieć prawa jazdy to widocznie nei mieliście jeszcze sytuacji w piękną słoneczną pogodę w lesie, gdzi ejest cień i z naprzeciwka jedzie ciemne auto.

Wierzcie mi że zdecydowanie lepiej widoczne jest z włączonymi światłami niż bez nich.

Podobna sytuacja zresztą jest w słoneczny dzień na otwartej przestrzeni , czasami przy nieodpowiednim padaniu promieni słonecznych auta z naprzeciwka poprostu nie widać jeśli jedzie bez świateł

A jeśli założyć że ja jade 140km/h i auto z naprzeciwka także, to wolę je zobaczyć jak najwcześniej.

Pozatym zwróćcie uwagę , że tak samo jak wielu kierowców jeździ ze źle ustwionymi światłami, tak samo wielu kierowców w czasie deszczu, ograniczonej widoczności potrafi jeździ bez włączonych świateł.

Co do spalania.......to że na klimie auto spali 0.5-1 litra więcej, to nawet sami użytkownicy stwierdzili, co do włączonych świateł to nie zauważyłem do tej pory zwiększonego zużycia paliwa kiedy jadę na światłach.

Różne badania wskazują że spalanie może się zwiększyć od 1-3 procent, zakładając że auto pali 10l/100km wychodzi od 0.1 do 0.3 litra. Osobiście bym obstawał bardziej przy opcji 0.1l/km.

Przepis bardzo dobry, aczkolwiek ja bym obowiązek całorocznej jazdy na światłach dodał poza obszarem zabudowanym. Przynajmiej na krókich trasach po mieście, wiosce akumulator nie byłby aż tak dobijany.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na jednośladzie i tak od dawna miałem obowiazek jeździć na światłach 24h na dobe. Jest to dobry pomysł, lecz powinno to być z małymi gratisami, mianowicie darmowe ustawianie świateł. Wnerwia mnie strasznie jak pojazd jadący z przeciwka wali jednym światłem :evil: albo kiedy jedzie ,,jednooki'' nie wiadomo wtedy czy to motor czy auto... Więc podpisując tą ustawą, konsekwentnie nasi superpolitycy powinni pomyslec nad tym by ludzie sie nie oślepiali nawzajem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wietrzę tu spisek lobby paliwowego, bo jak kiedyś obliczyli auto na włączonych światłach spala ok. 0,5 litra na 100 km więcej, więc przemnóżcie to przez ilość samochodów, kwota jest kosmiczna............

W jakiś wiadomościach przeliczyli,że rocznie będzi kosztowało to 100zł wiecej jednego użytkownika średnio....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wietrzę tu spisek lobby paliwowego, bo jak kiedyś obliczyli auto na włączonych światłach spala ok. 0,5 litra na 100 km więcej, więc przemnóżcie to przez ilość samochodów, kwota jest kosmiczna............

W jakiś wiadomościach przeliczyli,że rocznie będzi kosztowało to 100zł wiecej jednego użytkownika średnio....

100 zl tu 100zl tam ty tak bardzo nie odczujesz ale oni maja spory wplyw do dziurawego budzetu <bmw_4> <bmw_4> <bmw_4> <bmw_4> <bmw_4>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a niby czemu klima zwiększa zużycie :?: to pobiera prąd, więc kazdy odbiornik pradu w aucie zwiększa spalanie, to jest fakt bezdyskusyjny, kwestia o ile........

to zakładając 100zł rocznie przez jedno auto i mnożąc przez ilość samochodów w Polsce,

ktoś obliczy............ lekko astronomiczna kwota będzie,

i jak pisze Tomski jakoś większość zachodu/ świata ma wybór, czasy komuny się skończyły,

i o jakim bezpieczeństwie mówicie, ile było wypadków z powodu nie włączonych świateł w czasie świetnej pogody.................. bzdury i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima, podobnie jak alternator stanowi dodatkowe obicązenie dla silnika.

Klima sama w sobie prądu nie pobiera, kompresor od klimy obciąża silnik i to jest powodem zwiększonego zużycia paliwa.

Z tym że obu tych obciążeń nie ma sensu porównywać, choćby dlatego że włączając klimę dodajesz jedno obciążenie extra dla silnika, a alternator tak czy inaczej ciągle doładowuje akumulator i ciężko jest określić o ile światła zwiększają zużycie paliwa, bo tak naprawdę zalezy to od każdego odbiornika elektrycznego w aucie - radia, dmuchawy, ogrzewania.

Kolejną sprawą jest że obowiązek jazdy na światłach jest, to fakt, ale na światłach do jazdy dziennej, a te już są słabsze od świateł mijania. Więc ustalającym tą ustawę chyba nie bardzo zależy na większym spalaniu a jedynie na lepszej widoczności na drodze.

Oczywiście moglibyśmy także jeździć autem bez włączonej dmuchawy i bez włączonego ogrzewania tylnej szyby,także bez włączania długich świateł( tzw drogowych) w nocy, bo to także zwiększa zużycie paliwa i myślę że wszyscy z nas jeśli włączają akurat te odbiorniki prądu(przez które akumulator musi ciężko pracować, aby doładować akumulator) to robią to dla zwiększenia przedewszystkim swojego bezpieczeństwa, aby lepiej widzieć z wnętrza samochodu drogę przed sobą, za sobą i na boki.

Ten przepis ma na celu poprawę widoczności zewnętrznej części pojazdu.

Dlaczego nikt nie pisze że lobby paliwowe nakazało nam jazdę na światłach w nocy??

I możecie się w tej chwili zaśmiać, ale osobiście słyszałem jak np. na Ukrainie ludzie potrafią w nocy jeździć bez włączonych świateł, włączają jedynie na zakrętach i jak kogoś/cośzobaczą na drodze.A dlaczego tak robią?? Bo większe zużycie paliwa, żarówek, z któymiu nich jest/był problem.

Światełka są dla bezpieczeństwa a nie jakichś tam lobby paliwowych, żeby dobrze i widzieć tego co jedzie jak wariat i w razie czego mieć czas na zjechanie na pobocze przed wariatem i tych w których ten wariat mógłby wjechać, aby przed wyprzedzaniem chwilę poczekał widząc światło auta z naprzeciwka.

DLa jasności, mam znajomego biegłego sądowego do spraw właśnie wypadków i niestety z jego słów wynika, że jest dużo wypadków w miejscach zalesionych, zacienionych(dużo drzew przy drodze) w piękną słoneczną pogodę, właśnie przez to że ktoś nie zuważył.

Przepis jak najbardziej OK!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy ma swoje zdanie i <bmw_2> ,

tylko wkurza mnie państwo "nakazowe",

a tą nocą to przesadziłeś...............lekko naciągany dowód :P

niedługo wymyślą pbowiązek zakładania ABS ( dla bezpieczeństwa ) a później...........

zresztą podobnie jak z pasami bezpieczeństwa, w trasie ok ale w mieście to lekka bzdura....... znam przypadek że nie zapięte pasy uratowały zdrowie a może i życie, kolejne zmuszanie ludzi do czegokolwiek pod pretekstem "bezpieczeństwa" a może ja sam chcę sobie ustalać co jest a co nie najlepsze dla mojego bezpieczeństwa............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o ten BAS to juz jest seryjnie montowany chyba we wszystkich autach coraz nizszej klasy, i jest to dobry pomysl 9choc sam ni lubie jezdzic z ABS)

jesli chodzi o pasy to sam mialem powazny wypadek autem (poszlo do kasacji) i zyje tylko dlatego ze nie mialem pasow zapietych.

Nie ma na to reguly a ja ui tak jezdze bez pasow po calej Polsce, juz placilem pare razy ale to mnie nie nauczy bo pasy sa bezpieczne do 50-60km/h., ale i tak uwazam ze swiatla w dzien to dobry pomysl i powie Ci to kazdy kierowca który robi duzo kilometrow w roznych warunkach pogodowych.

Fakt ze jak jezdzisz malo i głownie po miescie to swiatla w dzin ci nie pomagaja ale poza miastem pomagaja bardzo. bmw_beer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do pasów, to też znam przypadek, mój wujek żukiem miał wypadek no i gdyby miał zapięte pasy to skończyłby prawdopodobnie jak kabina żuka któą zmiotło, zgniotło z powierzchni żuka.

Ale z drugiej strony wypadek, gdzie jechało dwóch kumpli kierwca bez zapiętych pasów, pasażer z pasami, prędkość około 60km/h i polecieli w mieście na czołówkę, mniemam że przec iwnki też mógł mieć koło 60, więc mało nie było.

To kierowca wybił szybę, połamał kierownicę i generalnie go bolało, pasażer jedynie przez chyba jkieś dwa dni czuł lekkie bóle w klatce piersiowej i miał coś w rodzaju siniaka.

Także mogą pomóc i zaszkodzić, osobiście czy to w mieście czy w trasie pasy zapinam, tak mi poprostu lepiej.

Światła w trasie zawsze włączam, w mieście kiedy nie muszę a jest ładna pogoda to jeżdżę bez świateł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda auto dostaje w dupę ale sam pomysł jest dobry <bmw_1>

co do pasów to ja zawsze zapinam bo mialem juz pare wypadków i wiem że bez nich bym tu niepisał :P .pozatym pamiętajcie że jak ktoś siedzący za wami ich nie zapina to jemu się mało stanie,w przeciwieństwie do was :wink:

dzieci tez lepiej niezapinać,fajnie jak niemowlaki przez szyby wylatują.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...