Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Mycie auta- Co i jak, czym i dlaczego.


voxu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam takich tematów jest mnóstwo, ale chciałbym razem z wami stworzyć temat o myciu auta. Taki w którym znalazły by się poszczególne etapy mycia auta oraz specyfiki jakich należy stosować. Proponuję właśnie stworzyć taki jeden wielki temat, który bym aktualizował na bieżąco . Sam jestem jeszcze z tego tematu słaby i chciałbym się podszkolić.

Akurat mamy okres zimowy więc czas na przygotowanie specyfików oraz wiedzy na temat detailingu auta jest spory :)

Porponuję aby każdy kto ma jakąś wiedzę na ten temat mógł coś napisać.

Można by też stworzyć listę chemii(specyfików), np:

-Glinka (taka i siaka) Link gdzie można to nabyć

-Szampon (nazwa)(cena)(ewentualny link)

Jeśli mnie popieracie to proszę o pomoc w budowie, będę aktualizował główny post, a z czasem można go podpiąć, jeśli nie to do kosza.

Pozdrawiam

-----------------------------------------------UPDATE NR.1 14.12.2014----------------------------------------

Etapy mycia auta:

1. Spłukanie auta wodą w celu zlikwidowania brudu, piachu.

2. Aktywna piana.

3. Spłukanie piany.

4. Mycie szamponem-Rękawiczka lub gąbka(na dwa wiadra oczywiście)

-W jednym wiadrze woda z szamponem, w drugiej czysta woda aby wypłukać brud z gąbki.

5. Spłukanie szamponu.

6. Glinkowanie auta

-Mycie auta jeszcze raz.

7. Jak trzeba(albo ktoś chce)to polerka-ten punkt nie jest konieczny jak ktoś ma lakier w dobrym stanie

Jeżeli ktoś robił polerkę to znowu mycie i płukanie.

8.Osuszanie auta ręczniczkami z mikrofibry

9.Nanoszenie wosku.

10.Polerowanie.

Specyfiki:

SZAMPON:

- Shiny Garage Slee&Bubbly Premium Car Bath 500ml

RĘKAWICA:

-MEGUIARS MICROFIBER WASH MITT

AKTYWNA PIANA:

-Blink Active Foam

PIAN0WNICA:

-Epoca 2l

DO SMOŁY:

-prickboart

APC: (All pourpose cleaner)

-blink

OSUSZANIE Lakieru

- 2x Fluffy Dryer 90X60CM

DRESSING DO PLASTIKOW ZEWNETRZNYCH:

-VALETPRO DIONYSUS TRIM GLITZ

DRESSING DO PLASTIKOW WEWNETRZNYCH:

-SHINY GARAGE APPLE PLASTIC DRESSING

GLINKA:

-Vallet Pro- zółta

WOSK ZIMOWY:

-FINISH KARE 1000P HI TEMP PASTE WAX - ORYGINALNY TESTER (na zime tylko)

SZCZOTKA DO FELG:

-SHOWCARSHINE SOFT WHEEL BRUSH - DELIKATNA SZCZOTKA DO FELG (30ZŁ I DAJE RADE TAK JAK TE ZA 100ZL)

PRZED WOSKIEM:

- IPA

DO FELG:

-ALU-TEUFEL SPEZIAL

-Tenzi Prix

Do OPON

-Endurance w żelu z megsa

AIO (aLL iN oNE)

-srp z Auto glym

DO MYCIA SKÓRY:

- Autoglym Leather Cleaner

BALSAM DO SKORY:

-Autoglym Leather Care Balm

APLIKATOR DO POLEROWANIA:

-tri color

Mikrofibra do wosku:

-ShowCarShine Microfiber Soft BLUE 630 GSM 40x40

MIKROFIBRY I APLIKATORY

-słoneczka z megsa

-aplikator do opon

-rozne fibry lepsze i gorsze

Zestawy dla całkowicie początkujących:

Edytowane przez voxu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako że lubie zadbać o auto to temat jak dla mnie bardzo trafny, tak więc jeżeli chodzi o mnie to

-Szampon jaki używam to gold class od meguiarsa, ma bardzo przyjemny zapach i dobrze się pieni polecam

-Glinka z valet pro (żółta) tania i w pełni spełnia swoją funkcje polecam

-wosk collinite 476, zastosowany z cleanerem dodo juice utrzymuje się na aucie nawet przez kilka miesięcy polecam oba :)

-gąbka używam gąbki z car pro z włosiem z jakiejś owcy CarPro- Wełniana Rękawica HIT! - Gąbki i rękawice do mycia - Akcesoria kosmetyki samochodowe, ochrona lakieru, pielęgnacja samochodów, kosmetyki do detailingu, najlepsze ceny na kosmetyki samochodowe, autokosmetyka do samochodu, ale tego bym akurat nie polecił, jest droga i trzeba dać dużo szamponu aby dobrze pieniło, poza tym trzeba mocno o nią dbać

to tak w dużym skrócie, dodam że jeżeli chodzi o nabłyszczanie opon to mocno polecam żel z meguiarsa, co prawda kosztuje około 50zł ale jest MEGA wydajny i w praktyce okazuje sie dużo tańszy niż chociażby pianka z plaka

wszystkie wymienione przeze mnie rzeczy można kupić tu Shining Car Detailing Shop Kraków ul. Długosza 12 Ekskluzywne Kosmetyki samochodowe Meguiar's Car Detailing Kosmetyka Aut oczywiscie dla klubowiczów mają rabaty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie etapy mycia(porządnego ma nie myjka bezdotykowa na tesco):

1.spłukanie auta samą wodą

2.naniesienie aktywnej piany

3.spłukanie piany

4.glinkowanie

5.mycie szamponem-rękawiczka lub gąbka(na dwa wiadra oczywiście)

6.spłukanie szamponu

7.jak trzeba(albo ktoś chce)to polerka-ten punkt nie jest konieczny jak ktoś ma lakier w dobrym stanie

Jeżeli ktoś robił polerkę to znowu mycie i płukanie

8.osuszanie auta ręczniczkami z mikrofibry

9.nanoszenie wosku

10.polerowanie

Do tego dochodzą felgi i szyby

Tyle w skrócie.Mile widziane uzupełnienia bo mogłem o czymś zapomnieć

Edytowane przez długi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voxu wielki Plus za pomysł happy_bmw

Ja na razie mam taki zestw i jeszcze kilka kosmetykow mi brakuje, ale nie zawsze mam kase, a one tanie nie sa ;/

ZAMPON:

- Shiny Garage Slee&Bubbly Premium Car Bath 500ml

RĘKAWICA:

-MEGUIARS MICROFIBER WASH MITT

AKTYWNA PIANA:

-Blink Active Foam

PIAN0WNICA:

-Epoca 2l

DO SMOŁY:

-prickboart

APC: (All pourpose cleaner)

-blink

OSUSZANIE Lakieru

- 2x Fluffy Dryer 90X60CM

DRESSING DO PLASTIKOW ZEWNETRZNYCH:

-VALETPRO DIONYSUS TRIM GLITZ

DRESSING DO PLASTIKOW WEWNETRZNYCH:

-SHINY GARAGE APPLE PLASTIC DRESSING

GLINKA:

-Vallet Pro- zółta

WOSK ZIMOWY:

-FINISH KARE 1000P HI TEMP PASTE WAX - ORYGINALNY TESTER (na zime tylko)

SZCZOTKA DO FELG:

-SHOWCARSHINE SOFT WHEEL BRUSH - DELIKATNA SZCZOTKA DO FELG (30ZŁ I DAJE RADE TAK JAK TE ZA 100ZL)

PRZED WOSKIEM:

- IPA

DO FELG:

-ALU-TEUFEL SPEZIAL

-Tenzi Prix

Do OPON

-Endurance w żelu z megsa

AIO (aLL iN oNE)

-srp z Auto glym

DO MYCIA SKÓRY:

- Autoglym Leather Cleaner

BALSAM DO SKORY:

-Autoglym Leather Care Balm

APLIKATOR DO POLEROWANIA:

-tri color

Mikrofibra do wosku:

-ShowCarShine Microfiber Soft BLUE 630 GSM 40x40

MIKROFIBRY I APLIKATORY

-słoneczka z megsa

-aplikator do opon

-rozne fibry lepsze i gorsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnego szamponu do auta nie trzeba wystarczy zwykły płyn do naczyć i np.rekawica myjąca aby zmyc brud,tłuszcz z auta.

Glinka valet pro jest dobra do usunięcia drobinek z lakieru.

Oczywiście glinkę stosujemy na umyty wcześniej lakier.Psikamy trochę wody i jeździmy z czuciem glinką po namoczonym lakierze.

Naprawdę w glice zostaje dużo drobnego syfu z lakieru gdy miejsce tarcia glinki się wybrudzi obracamy na czysty kawałek i jedziemy dalej tak całe auto...

Jeśli chodzi o wosk to każdy,który zawiera dużo wosku canauba jest dobry.

Oczywiście warto przed woskowaniem użyć cleanera do zmycia starej warstwy wosku.

Zgodże się z kolegą kleyonej,że wosk firmy collinite jest bardzo dobry jest dużo filmików na yt z testami tych wosków.

Woski tej firmy są też używane do woskowania samolotów,łodzi itp.

Warto również umyć płynem do szyb szyby,a potem zapodac na szybki niewidzialną wycieraczkę może być firmy autoland.

Poprawia to odprowadzanie wody z szyb oraz likwiduje piski wycieraczek jeśli takie występuje.Przy słabym deszczu i odpowiedniej prędkości wycieraczki stają się zbędne.A jak występuje mróz łatwiej usunąc z takich szyb lód.

Przed zimą warto na wszystkie uszczelki zastosować płynny silikon do uszczelek sprawuje się bardzo dobrze nawet do smarowania zamków czy zawiasów.

Po uszczelkach rozprowadzamy go małą gąbką lub szmatką i czekamy aż wyschnie.

Woskowanie warto zrobić chociaż dwa razy do roku na wiosnę i jesienią przed zimą.

Na takie pożądne mycie z glinkowaniem i woskowaniem,plus mycię szyb,czyszczenie w środku trzeba przeznaczyć sobie cały dzień :)

Ale efekt czystości i blasku bezcenny bmw_1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Georgii wszystko ładnie,niewidzialną wycieraczkę sam używam ale z tym myciem samochodu płynem do mycia naczyń to są różne opinie.Lepiej umyć najgorszym szamponem samochodowym niż płynem do naczyń(ma wpływ na uprzednio położony wosk i coś tam jeszcze,już nie pamiętam).Tak wyczytałem,nie żebym się wymądrzał:-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi ma racje. Plyn do auta musi byc z neutralnym PH zey nie zmyl wosku z auta. Tak samo jak ma sie wosk i pojedzie sie na bezdotykowa myjke bo tam to dopiero jes tchemia i wysztko zmywa co nalozymy.

Długi tam wyzej chyba pomysliłes kolejnosci. Najpierw jest mycie na 2 wiadra, a potem glinka:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dobrze nam idzie. Uzupełnilem pierwszy post. Słuchajcie proponowałbym jeszcze aby ktoś kto już miał z tym styczność zaproponował Może taki pakiet dla początkujących czyli to co jest najważniejsze bo wiadomo nikt nie wyda na start 700zł na kosmetyki do auta.

Ściereczki z mikrofibry można kupić zwykłe w sklepie motoryzacyjnym 40x40 po 9zł. Mi 4 sztuki aktualnie wystarczą :P

Chciałbym odrazu was się poradzić gdzie kupujecie glinke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glinke kupisz w kazdym sklepie z kosmetykami samochodowymi. Na forum jest Shiningcar i oni tam maja od fibr po glinki itp :) Fabry mozna miec zwykle, ale do niektorych prac trzeba miec lepsze bardziej puszyste. Np. do wypolerowania wosku po nalozeniu musisz miec lepsza fibre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o myciu przed woskowaniem i glinkowaniem.Więc bardzo dobrze,że płyn do naczyń usunie tłuszcz i stary wosk przed nałożeniem nowego nawet można pominąć cleanera :) Oczywiście,że do częstego mycia najlepiej używać np.szamponu z woskiem o neutralnym ph.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o myciu przed woskowaniem i glinkowaniem.Więc bardzo dobrze,że płyn do naczyń usunie tłuszcz i stary wosk przed nałożeniem nowego nawet można pominąć cleanera Oczywiście,że do częstego mycia najlepiej używać np.szamponu z woskiem o neutralnym ph.

No chyba, ze tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym płynem do mycia naczyń mimo wszystko trzeba być uważnym, a na pewno unikać takich z octem ;)

a skoro temat zaczął żyć to opisze dokładniej mycie wg mnie na podstawie schematu który przedstawił Radovanovic, a więc:

SZAMPON:

meguiars gold class car wash

RĘKAWICA:

car pro wool wash mitt

DO SMOŁY:

prickbort

APC: (All pourpose cleaner)

koch chemie green star

OSUSZANIE Lakieru

zwykła ircha z marketu + ShiningCar FLOSSY PRO Drying Towel 90x60cm

DRESSING DO PLASTIKOW ZEWNETRZNYCH:

Shiny Garage Jet Black Exterior Trim Restorer

WEWNETRZ:

Meguiar's Quik Interior Detailer

GLINKA:

Valet pro żółta

WOSK:

Collinite 476s Super Doublecoat Paste

PRZED WOSKIEM:

- IPA

DO FELG:

carpro ironx

Do OPON

-Endurance w żelu z megsa

DO MYCIA SKÓRY/BALSAM DO SKORY:

Colourlock Zestaw SKÓRY GŁADKIE - SOFT

Polerowanie:

Maszyna:

LARE EPL-11 +

Pady:

zestaw Lake Country

Pasty:zestaw menzerny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie znalazłem pianownice w sklepie ogrodnicznym, tzn jest pierwotne uzycie to chyba do spryskiwania kwiatów ale takie samo dzialanie ma jak ta do mycia auta. Czyli przycisk do tryskania, pompka no i końcówka z regulacją i kosztuje 34 zł a nie 80zł

więc kusząca propozycja.

Opryskiwacz MAROLEX Master 1000 plus :: Centrum Ogrodnicze UNIFLORA.pl Zamość

coś takiego u mnie w sklepie 34zł :)

Edytowane przez voxu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba nie glinkujecie lakieru po każdym myciu ?

Oczywiscie że nie :D 2x w roku tak samo pełny detailing, poza tym zwykłe mycie

Słuchajcie znalazłem pianownice w sklepie ogrodnicznym, tzn jest pierwotne uzycie to chyba do spryskiwania kwiatów ale takie samo dzialanie ma jak ta do mycia auta. Czyli przycisk do tryskania, pompka no i końcówka z regulacją i kosztuje 34 zł a nie 80zł

więc kusząca propozycja.

Opryskiwacz MAROLEX Master 1000 plus :: Centrum Ogrodnicze UNIFLORA.pl Zamość

coś takiego u mnie w sklepie 34zł :)

to chyba nie generuje piany, bardziej zrobi zwykłą mgiełkę, chyba że ktoś sprawdzi wtedy to rzeczywiście ciekawa opcja:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie znalazłem pianownice w sklepie ogrodnicznym, tzn jest pierwotne uzycie to chyba do spryskiwania kwiatów ale takie samo dzialanie ma jak ta do mycia auta. Czyli przycisk do tryskania, pompka no i końcówka z regulacją i kosztuje 34 zł a nie 80zł

więc kusząca propozycja.

Ten marolex jest dobry, ale musisz go jeszcze przerobic. Dokupic trzeba lance, wklady itp. Obejrzyj filmiki na yt z przeróbek marolexa.

Lepiej juz sie oplaca kupic Epoce 2l (na 1.5l ciezko bd ci cale auto spryskac), albo drozsza Glorie. Przerobka marolexa n gotowo wraz z kupnem tego co wyzej to koszt 65-70zl pod warunkiem, ze czegos nie zrąbiesz. Myslałem nad przeróbka, ale wole oryginal niz sie bawic i jeszcze popsuc znajac mnielolol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

1. Płukanie wodą.

2. Aktywna piana (Obowiązkowo neutralne ph, jest na rynku mnóstwo pian które są zbyt ostre i mogą narobić szkody)

3. płukanie piany, tu jest jeden szczegół o którym nie każdy wie, płuczemy od dołu do góry, dlaczego? Po pierwsze spłukujemy od największego zabrudzenia czyli dół, drugi powód to płucząc od dołu piana na górze nadal pracuję i nie osłabiamy efektu oczyszczenia

4. mycie właściwe polecam kupić rękawicę z wełny owczej, nie kosztuje aż tak dużo bo za około 50zł można kupić a jest najbezpieczniejsza dla lakieru, przy dobrym dbaniu (po każdym myciu porządne wypłukanie, suszenie, wyczesanie) wystarcza na prawdę na długo.

5. tu jest etap którego nie widziałem do tej pory, usunięcie smoły i asfaltu z lakieru są do tego środki, ja osobiście polecam Prickbort pryskamy na lakier głównie dolne części boków auta, czekamy kilka minut (zazwyczaj widać lekkie smugi ciemnobrązowego koloru) i mocnym ciśnieniem płuczemy po elemencie bardzo dokładnie. Dzięki tej czynności pozbywamy się większej ilości tego co normalnie ściągacie glinką lecz minimalizujemy ryzyko wejścia pod glinkę większych drobinek=powstania rys oraz zmniejszamy zużycie glinki.

6. Opcjonalnie można teraz użyć środka typu ironX do usunięcia metalicznych zabrudzeń na lakierze, lub poszukać tańszego np. Tenzi posiada chyba coś takiego w ofercie

7. Glinkowanie (myślę że każdy wie jak to robić ale dla przypomnienia Poślizg- obowiązkowo przy glince, jeśli nie chcemy inwestować w specjalne środki można rozrobić odrobinę szamponu do mycia w pryskaczu i tak lecimy całe autko od czasu do czasu zagniatając to co zebrała glinka do środka (gdy glinka upadnie na ziemię=śmietnik) i płukanie)

8. Suszenie- Można użyć ściągaczki żeby zebrać większość wody lecz nigdy nie używać typowych ściągaczek do okien, są dostępne specjalne np. Vikan do tego przeznaczone, są one zrobione z miękkiego sylikonu nie z gumy i mają fajnie zalane tym sylikonem wszystkie elementy mogące mieć kontakt z lakierem co niweluje ryzyko zarysowania.

9. Wycieranie- Do tego używamy ręczników, zasada prosta ręcznik do lakieru używamy tylko do tego celu!

10. Wytarcie wnęk drzwiowych (inną ściereczką niż lakier)

11. Jeśli jest możliwość to wydmuchać sprężonym powietrzem szczeliny.

12. Ponowne wytarcie resztek wody które wyciekły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...