Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Przepisy prawne dot. ruchu drogowego


Rekomendowane odpowiedzi

Nie pamiętam aby gdzieś podobny temat był, a nawet jak jest to zakładam go bo mam kilka pytań. Ale myślę, że fajnie w jednym miejscu rozwiewać wszystkie wątpliwości prawne dot. w szczególności naszych pojazdów. No więc kilka pytań ode mnie.

1) Czy policjant ma prawo przeszukać mi auto, jeśli ma podejrzenie że znajduje sie w nim dowód rejestracyjny, kiedy ja twierdze że zapomniałem :4:

2) Czy jeśli straciłem dowód za zły stan opon, a jest zima, tzn jest luty, załóżmy że jest sroga zima...a ja na przegląd (na który jestem skierowany przez policje, żeby ten dowód odzyskać) przyjeżdżam na letnich kapciach, ale w idealnym stanie (dowód poleciał za brak bieżnika). Czy takie auto zostanie dopuszczone? Są w Polsce jakieś zasady kiedy przechodzimy na zimówki a kiedy na letnie?

3) Czy koła z mocno naciągnietymi oponami ALE gdzie ranty felg nie wystają poza obrys karoserii przejdą przegląd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkt.1. moim zdaniem nie ma prawa przeszukać jeżeli nie zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa policjant nie może z definicji zakładać że każdy obywatel to potencjalny przestępca :)

pkt.2-3 jest kilka miejsc w Lubinie gdzie zrobisz przegląd bez problemu nawet na oponach z kolcami :mrgreen: masz pw masz tel . dzwoń pytaj :) a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pkt. 1. brak dowodu to żadne wielkie przestępstwo tylko wykroczenie i raczej nie może przeszukać auta.

Podepnę kolejne pytanie, czy gdy pękła spinka trzymająca listwę drzwiową i ta odstaje o pół centymetra to jest to ostry element, który odstaje od karoserii i stanowi zagrożenie w związku z czym może polecieć dowód za ostre krawędzie?(wczoraj takie coś usłyszałem od Pana Władzy:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strona prawna to jest taka że masz jechać na takich kołach jakie przewidział producent auta w tabeli na drzwiach :) czyli naciągi w grę raczej nie wchodzą :) co do konieczności wykonania przeglądu na zimówkach to chyba nie ma takiego przepisu w naszym kraju ale nie wiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naklejki można dorobić i rozpisać na nich fajne naciągi :lol: Hah, i tak przy zatrzymaniu otwierasz mu drzwi i pokazujesz, że jest tak jak fabryka przewidziała, hah.

Dobrze, że w Polsce kombinatorstwo to sport narodowy i jest nadal w modzie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naklejki można dorobić i rozpisać na nich fajne naciągi Hah, i tak przy zatrzymaniu otwierasz mu drzwi i pokazujesz, że jest tak jak fabryka przewidziała, hah.

mi chodziło o przegląd diagnosta wie jakie mają być koła :) policjant też tak ciemny nie jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma prawo Cię i auto przeszukać jeżeli ma tzw podejrzenie.

Nie może natomiast zatrzymać Cię z biegu i odrazu przejść z automatu do kontroli auta i Ciebie bez uprzedniego nabrania podejrzeń co do ukrywania dowodu.Najpierw musi być powód jego podejrzeń dlatego m.in automatyczne kontrole trzeźwości jeden za drugim nie mają nic wspólnego z "podejrzeniem".

Jeżeli w trakcie takiego przeszukania trafią na dowód rejestracyjny to jesteś uwalony a tu już jest paragraf.

Każde uszkodzenie auta może kfalifikować się do zabrania dowodu rejestracyjnego i niestety dużo w tym woli samego policjanta-on uznaje że uszkodzenie wpływa na bezpieczeństwo i już.

Co do zimówek to nie ma takiego prawa i możesz przegląd zrobić na letnich oponach z dobrym bieżnikiem-diagnosta decyduje o bieźniku na podstawie punktów kontrolnych na oponie TNS...

Co do wystających kół trzeba poczytać w warunkach wyposażenia auta DzU w tej kokretnej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opona nie ma wystawać poza obrys ale.

Przy naszych BMW negatywach zachowanie warynku typu bieżnik i nawet fela chowa się na żyletkę w nadkole to pozostaje tzw OPASANIE a to dotyczy już koła a nie opony z tego co się orientuję więc naciąg ni e ma tu znaczenia.

Większość spasów i negatywów może nie spełniać warunków opasania.

Trzeba sobie to pomierzyć u siebie a dane do pomiarów są w warunkach wyposażenia Dz.U.

Nie mogę ich przytoczyć z telefonu więc nie będę wprowadzał w bląd Rozdziałami i paragrafami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dokumentów to za brak każdego w czasie kontroli płaci się 50zl czyli: dowód OC i prawko =150zl mandatu.

I trzeba w ciągu jakiegoś okresu dostarczyć do wglądu na wskazany komisariat.

W Polsce prawo obrywu jest też mylne z nadkolami.

Jedni ze obrys to lusterka (też mam takie zdanie)

Inni ze obrys to nadkola.

Ale co zrobić skoro mamy negatywy a Dorna cześć koła jest w nadkola a dół wystaje?-taka konstrukcja samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...