Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


podatki od sprzedaży samochodu osobowego


bmw316i

Rekomendowane odpowiedzi

witam, mam pewien kłopot związany z opodatkowaniem pojazdu. 2 tygodnie temu kupiłem samochod terenowy który zupelnie mi nie odpowiada. do tej pory zawsze jezdzilem roznymi modelami bmw, niejako przyzwyczaiłem sie do tego ze samochodem mozna wchodzic w zakrety dosc szybko przy tym jest w miare wygodne i dobrze wyposazone a terenówka jest abslutnym przeciwienstwem auta ktore jest wygodne i dobrze sie prowadzi szczególnie starsza - ale nie o tym.

w związku z tym postanowiłem niezwłocznie sprzedać ten samochód.

i tutaj zaczynaja sie problemy. dzwoniąc do urzędu skarbowego otrzymałem informacje iż samochod sprzedany przez osobe fizyczną przed upływem pół roku od zakupu jest opodatkowany 18% wartosci tego pojazdu. szalenie duża kwota w przypadku tego auta bardziej opłacałoby sie go przetrzymac pół roku i sprzedac np. o 10% taniej a nie blisko 20.

wydawało mi sięto irracjonalne, szukałem potwierdzenia tych informacji w internecie. tam wyczytalem że podatek płaci sie od zarobku na samochodzie a nie od jego wartosci. w przypadku straty nie płaci się nic (a wcale nie mam zamiaru na nim zarabiać).

później dowiedziałem sie że procedura wygląda inaczej dla samochodow karjowych a dla sprowadzonych którego jest sie 1 właścicielem w kraju. (ten jest krajowy).

jak naprawde jest z tymi podatkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupilem jakis czas temu fiata tipo za grosze. porobilem go, oplacilem skarbowke (57zł) i sprzedalem duzo drozej. mialem go 4 dni :D na umowie napisalem nizsza cene i nie musze nic odprowadzac, natomiast gdybym wpisal wyzsza to od roznicy cen z umowy zakupu i sprzedazy to zaplacilbym wlasnie 18% (przykladowo od 500zł byloby to 90zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie jak sprzedasz wiecej niz 1 na pol roku...np. sprowadzisz oplacisz akcycze i sprzedajesz to Panstwo to widzi jakos dzialanosc zarobkowa...co do sprzedazy takich aut uwzgledniasz to w rozliczeniu PIT..ja tak zrobilem i wszystko pasuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napewno można sprzedać więcej niż jeden samochód na pół roku kwestia właśnie tego aby w każdym przypadku kiedy zarobi się na takim pojezdzie uiścic podatek od różnicy cen raz na jakiś czas możesz sprzedać autko na nim nie zarabiając i urząd skarbowy się nie przyczepi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Można kilka samochodów kupic na siebie, musisz tylko opłacic skarbówke 2% i wypełnic PPC1, jesli kwota jest większa niz 1000zł (do 1000zł sie nie płaci), podatek 20% płacisz od róznicy kwot na umowach jak kupiłes i ja sprzedałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Musisz płacić podatki to polska!!! :x

Jeśli kupiłes corse np za 10 000zł, a sprzedaz za 12 000zł to płacisz 22% od kwoty 2 000zł.

Chyba że na umowach dwóch bedzie ta sama kwota- to nic nie płacisz.

Kupiłeś całą 10 000, rozwaliłeś i sprzedajesz za np 8 000- to tez nic nie płacisz

[ Dodano: 6 Październik 09, 10:42 ]

kupiłem corse po nauce jazdy

Tak z ciekawości zarejestrowana jest jako pojazd specjalny/uniwersalny czy zwykła osobówka, a może jest wpis w karcie pojazdu lu dow. rejestracyjnym?

No i przebieg też tysięcy tam pełno lata- podaj rok i przebieg )orginał jak kupiłeś) tak ciekawośc mnie męczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...