Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Druk 3D


zawijastybazant

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jakiś czas temu zakupiłem sprytne urządzenie zwane potocznie drukarką 3D. Na dzień dzisiejszy, maszyna jest już okiełznana, a wydruki pozbawione chorób wieku dziecięcego:) Skoro mogę już mówić o sobie "drukarz" pragnę przedstawić Wam swoją ofertę.

Słowem wstępu:

działanie drukarki 3D w tej technologii (dla zainteresowanych: FDM) polega na nanoszeniu warstwa po warstwie roztopionego tworzywa sztucznego (np. popularny w branży automotive ABS) które zastygając tworzą zadany przedmiot.

Podstawowe parametry to:

grubość warstwy: 0,05mm-0,4mm

dokładność pozycjonowania w osi pionowej: 0,000625mm

dokładność pozycjonowania w płaszczyźnie poziomej: 0,014mm

maksymalna wymiar drukowanego przedmiotu: 25x23x16cm

Przeznaczenie drukowanych przedmiotów jest szerokie. Modele dzięki swojej strukturze wewnętrznej są dość wytrzymałe na ściskanie, szczególnie w stosunku do niskiej masy. Można więc wydrukować sobie przedmiot który będziemy obmacywać np. custom emblemat na kierownicę lub gałkę, zewnętrzną część przycisku itp. Duża rozdzielczość i dokładność pozycjonowania umożliwia wydrukowanie małych modeli o wysokich walorach estetycznych np. figurki naszego ulubionego autka, gadżetu reklamującego Twój warsztat. Wyrób z drukarki może być ozdobą, duplikatem, modelem "matką" do precyzyjnego odlewu, zamiennikiem elementu którego nie można już kupić w nawet litewskim ASO:) Przedmioty można wykonywać z materiałów o różnych kolorach, a nawet wiernie imitujących drewno i metale. Jak tylko będę miał dostęp do dobrego aparatu, wrzucę fotki swoich projektów. Myślę, że wśród pasjonatów motoryzacji, często zachodzi potrzeba dorobienia jakiegoś niestandardowego uchwytu, zaślepki lub po prostu gadżetu według własnej wizji. Chętnie podejmę się realizacji Waszych projektów, również od zera: stworzenie wirtualnego modelu 3D- wydruk rzeczywistego przedmiotu. Druk 3D ma pewne ograniczenia, jednak do niektórych celów jeszcze nie wynaleziono lepszej technologii. Ewentualne pytania kierujcie na PW, telefon 886 676 87osiem, lub w wątku. Pozdrawiam Maxbimmerówhappy_bmw

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwości czy "będzie Pan zadowolony":lol:

....ale jeśli poświęcisz swoją gablotę na królika doświadczalnego to można spróbować :mrgreen: Da rade wydrukować przedmiot o wypełnieniu 100% (monolit), tylko że taki proces jest bardzo czasochłonny co przekłada się na $. Aż tak bym nie zaufał wydrukowi, który ma warstwową, niejednolitą strukturę. No i nie spotkałem się z filamentami z PUR.

Edytowane przez zawijastybazant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się machnąć kilka fotek

wariacja na temat okładki pewnej płyty

[ATTACH=CONFIG]41676[/ATTACH]

emblemat capri mk1 dla kolegi z capri.pl

[ATTACH=CONFIG]41677[/ATTACH]

mój breloczek :) skala około 1/87

[ATTACH=CONFIG]41678[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]41679[/ATTACH]

i znów e30, tym razem inspirowane bajką Auta, uśmiechnięte

[ATTACH=CONFIG]41680[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]41682[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]41681[/ATTACH]

strasznie monotematycznie:)

[ATTACH=CONFIG]41683[/ATTACH]

przepraszam za bluźnierstwo :mrgreen:

[ATTACH=CONFIG]41684[/ATTACH]

zwierzak (nie mój projekt)

[ATTACH=CONFIG]41685[/ATTACH]

przykładowy model 3d

[ATTACH=CONFIG]41686[/ATTACH]

wszystko drukowane warstwą 0.2 mm czyli nie na pełnej petardzie jakościowej. Mimo to w breloczku widać lampy, nerkę, przetłoczenia, czego nie udało się odwzorować na zdjęciu. Wkrótce nowe resoraki BMW!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam wydruk małego autka dla forumowiczów 20-25zł. Głównym czynnikiem kształtującym cenę jest czas wydruku, w przypadku maleństwa nieco ponad godzinka. Gorzej z projektem, ponieważ zrobienie zajmuję kilka-kilkanaście godzin. Najlepiej jakby znalazło się jeszcze z kilku chętnych. Oczywiście jak będę miał model turka, łatwo jest zrobić inne nadwozia. A jak nie to coś się rozkmini :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do druku wyłącznie format .stl, ale jeśli masz inne to chętnie rzucę okiem na Twoje cacuszka. Może da radę przeflancować na drukowalnego stl'a happy_bmw Korzystam z programu blender więc format .blend mile widziany. Mogę również importować autodeskowego .3ds oraz .obj. Najważniejsze żeby modele były zewnętrzną skorupą, bez dziur (wodoszczelną) i bez przecinających się powierzchni. Oczywiście można naprawiać modele pod kątem drukowalności.

Edytowane przez zawijastybazant
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś dla manciarzy, w negatywie żeby można było coś poszprejować

[ATTACH=CONFIG]41694[/ATTACH]

mini garaż się powiększa :D

[ATTACH=CONFIG]41695[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]41696[/ATTACH]

niestety gwiazda na atrapie się nie udała

[ATTACH=CONFIG]41698[/ATTACH]

ponadto dopracowałem modelik e30. Ma inne buciki i wyraźniejszą listewkę na drzwiach.

[ATTACH=CONFIG]41697[/ATTACH]

dziękuję za uwagę

[ATTACH=CONFIG]41699[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wybaczcie, że bez zgody starszych i mądrzejszych wykorzystałem forumowe logo ale chciałem zobaczyć moje autko z takim gadżetem:D Kiedyś w Szwecji widziałem dżentelmena który miał taki klubowy bądź eventowy "medal" na e30 identycznym jak moje:) Ponadto udało się wydobyć połysk z modeli z ABSu, zaprojektować kebaba w sedanie, turku i wydrukować w dakar gelb, atlantis blau i klasycznym szwarcu :D

DSC07724.JPG

DSC07730.JPG

DSC07857.JPG

DSC07923.JPG

DSC07756.JPG

DSC07859.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedstawiona plakietka ma kilkanaście centymetrów długości. Dopiero wtedy "klub wrocław" wychodzi jako tako. Myślę, że taki kaliber to trochę za dużo jak na brelok do kluczy. Być może uda się uzyskać trochę lepszą precyzję po zastosowaniu lepszego filamentu (ten złoty to lekki bubel), a w ostateczności mogę spróbować wymienić dyszę z 0,4 na 0,2 mm. Widziałem, że była kiedyś na forum akcja breloczkowa. Jakby się wam spodobało, chętnie podejmę się "produkcji". Do wrześniowego najta postaram się wyszponcić prototyp eleganckiego breloka:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekskluzywnie dla posiadaczy e30,  pragnę przedstawiam "projekt" który umożliwił wskrzeszenie dwóch uszkodzonych mechanicznie liczników bez użycia blaszek drucików i innych cudów garażowego rzemiosła :D

Wydruk o roboczej nazwie "wąs" jest reperaturką ułamanego zaczepu zegara do e30. Wykonany z ABSu, wzmocniony w krytycznych miejscach. Gotowy do wklejenia w prowadnice starego wąsa, pasowany na ciasny wcisk. Zmierzony do deski rozdzielczej, wszystko pasuje. Wystarczy odpowiednio dopiłować ułamany zaczep. Jeśli macie jakieś uszkodzone zegary, myślę, że to najbardziej estetyczny sposób na naprawę :)

201608181802.jpg

201608181791.jpg

201608181808.jpg

201608171786.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idziesz w dobra strone. Jest mnustwo rzeczy, ktore nagminnie sie łamią, psuja, a zamienniki kosztują krocie lub wcale ich nie ma. Wiadomo, że juz dużo takich rzeczy mozna kupic bo ktos pomyslal i dorabia, ale jak sie pomysli to pewnie cos jeszcze mozna zrobic i sprzedac :) 

Takim przykładem jest zamek klapy bagaznika od Seata (w moim przypadku toledo), w którym sie łamie jakas pierdoła i uzywany zamek kosztuje na alledrogo od 160zł w góre. Jakiś koles to wyczaił i robi teraz odlewy tej łamiącej sie czesci i ludzie masowo wysyłaja mu swoje popsute zamki i on im regeneruje, kasując ich 50 pln-ów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie chciałbyś wpasować te vdo? dało by radę spokojnie, tylko dla lepszego efektu wizualnego, trzeba by było okleić płytę czołową czymś imitującym strukturę deski rozdzielczej.

Jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś w e30 miał sprawną regulację hydrauliczną świateł, dlatego miejsce w którym znajduję się nieużywane pokrętło można wykorzystać w inny sposób. U mnie będzie tam wzbudzenie elektrycznej anteny i włącznik elektrycznego wiatraka. Mógłbym dać przycisk nad radiem ale irytuję mnie to niedziałające pokrętło. Zapuściłem też na próbę panele pod regulację elektryczną i mały woltomierzyk. Panele są mocowane na śruby w miejsce diod podświetlających regulację. Wygląda to tak:

201608191820.jpg

201608191813.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...