Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Ponieważ nie zauważyłem tematu na ten tema, a na co 2-gim klubowym aucie widziałem antenę mam pytanie.

jakie macie radia, jakie anteny - na klapie czy na dachu - jak się spisują?

Właśnie zapiąłem Lafayette Atena z Wilsonem Little Wil - ktoś to ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak lecę w trasę to pożyczam od kolesia president harry 2 z anteną president radio super działa antena na dachu

osobiście mam cb midlanda nie pamiętam modelu i też było wszystko super do momentu aż mi padła antena oczywiście była na dachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem ostatnio w delegacji z kolesiem - midland 109, antena hustlera - było ok, tyleże już wim czemu za Odrą nie słyszeliśmy niemców - oni używają na 28 FM, a ten Alan tego nie ma.

spora cześć mojej rodziny lata na dużych i grunt to dobre zestrojenie anteny :) a 7-10 km to więcej niż trzeba na "zwykłym" zestawie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja posiadam Uniden 520XL

najlepsze radio jakie wymyślił człowiek... zresztą już wycofane z produkcji ( ponoć łatwo było przerobić, by podsłuchiwać częstotliwości policyjne) później wykupił president i robi na tej bazie alany, harry itd...

520XL + jakaś dobra antena (140) president lub sirio... mega zestaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używałem unidena 520xl i rewelacja, teraz mam INTEK (modelu nie pamiętam) ale działa w AM i FM i dodatkowo przyciskiem można przestrajać na różne kraje :) do tego antena President Florida (bardzo mała 40cm) a zasięg naprawde spory,jedyny problem jaki mam to kiepskie kable sygnałowe do wzmacniacza które idą obok radia i strasznie zakłucają, ale z tym coś zadziałam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Ateny i Yosana 120 (bliźniak) znalazłem tylko zarzut o zrywaniu końcówki z majka, ale wystarczy wlutować rezystor i kondensator i będzie ok. druga sprawa to nienawidzę kupy przycisków i przełączników (jak np w TTI 881 które polecał mi szwagieros zachwalając 3 miliony funkcji z których nie korzysta - nie potrafi nawet przeskanować kanałów ;) ) - może paść tylko 3-funkcyjne pokrętło, ale jest 24 m-ce gwar także się zobaczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

antena President Florida (bardzo mała 40cm) a zasięg naprawde spory

miałem - jeśli chodzi o zasięg to bije "nonamy" nawet z batem 120, ale jak jeździłem w terenie górzystym zasięg był dość słaby czy nawet mocniej zabudowanym to troszke lipa... za to 140 president czy Sirio - mistrzostwo i nawet na niemieckich autobanach nie zrywa jej z dachu, a Floryde zerwało z dachu :-P U ojca w cherokee na wybojach w lesie też spadła... ( polecam wrażenia :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie Sunker Elite One z anteną Sunker Elite 116. Działało świetnie do ubiegłego tygodnia... umarło. Zostawiłem w Lu-El'u w Lubinie i czekam na werdykt, w poniedziałek ma się rozstrzygnąć czy opłaca się toto naprawiać. Moje pierwsze radio, skompletowane za 200 zł :) śmieszna cena.

antenę najpierw miałem centralnie na dachu. teraz lewy tył, tak żeby w razie czego schować do bagażnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast posiadam midlanda alana 102, niezbyt drogie radio, ale antene mam presidenta ml 145, jest bardzo wysoka i na magnes o sporej srednicy, niestety to jest troszkę wadą bo na dachu nie ma idealnie płaskiego miejsca no i góra 185 km/h. A na półce w sklepie trzymało, że cho cho :D Zasięg natomiast to już inna bajka, ok 13 km, dobrze zestrojone i brak szumów. Można spokojnie latać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem lafayette ares jest malutkie świeci na pomarańczowo ma porządne filtry,a z anteną magnesową wilson uzyskasz bardzo dobry zasięg i czysty a jak dasz antenę do masy auta na stałe np president bat powyżej 1metra to będziesz zbierał świetnie takie są moje doświadczenia z cb radiami oczywiście polecam po zamontowaniu udać się na zestrojenie koszt groszowy a różnica jest sam się o tym przekonałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko buja, sprawdzone dziś na kilkudziesięciu km. Miasto 2-3 km (np. cały Głogów na przestrzał), otwarty 8-10km - wszystko bez strojenia :). Na strojenie i tak przyjadę, ale radyjko fajnie filtruje szumy, 3-funkcyjne pokrętło jest naprawdę bardzo praktyczne (nie nadaje się do "ręki rolnika") no i podświtlenie bursztynem, prawie jak reszta deski :)

300 PLN z Wilsonem Little Will (niebo lepszy od Hustlera) to grosze.

No i Kolezanka-Małżonka zadowolona że opowiada jaka ścieżka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam presidenta ml 145, jest bardzo wysoka i na magnes o sporej srednicy, niestety to jest troszkę wadą bo na dachu nie ma idealnie płaskiego miejsca no i góra 185 km/h. :)

zależy od auta, mi w e61 pasuje idealnie i nie zrywa przy 255km/h - oczywiście na niemieckich autobanach.

A strojenie jest ważne (często poprawia jakość i zasięg sygnału, ważne jest również dobre ulokowanie anteny na aucie, ale to już "strojniś" będzie ogarniał), ale czy to ma wpływ na grzanie się końcówki mocy :shock: ? Chyba nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam wszystkich zainteresowanych CB-Radiem. Zajmuję się tym tematem już od ponad 20 lat. Różne mity i historie słyszałem na ten temat i wiele stosowanych "wynalazków". Antena jest b. ważnym elementem składowym radia i nie można traktować tematu anteny i radia osobno. Zarówno dla odbiornika ważne jest zestrojenie anteny, by uzyskać minimum szumów i maximum zasięgu jak i dla toru nadawczego by: nie spalić końcówki mocy no i znów mowa o zasięgu czyli to co wzmacniacz nadajnika "wyprodukuje" zostało w całości wyemitowane przez zestrojoną antenę a nie odbitej od niej i "gotowało się w końcówce".

O mitach i gustach nie będę dyskutował, każdy ma do tego prawo. Powiem tylko, że zdążyłem przetestować w aucie wiele różnych modeli CB-Radia i wiele różnych anten, zarówno z podstawą magnetyczna jak i na uchwycie stałym. Wożę w buni starego Alana 28, tylko trochę lepszy mikrofon do tego i do relingu na uchwycie zamontowana stara 20-letnia antena DV27. I uwierzcie mi, że wiele razy w weekendy a zwłaszcza noce weekendowe, jak jest cisza w eterze, zatrzymuję się i sprawdzam czy na pewno mam jeszcze antenę na dachu bo nie mam nawet szumów jak w większości radyjek "z biedronki".

[ATTACH=CONFIG]26422[/ATTACH]

Zasięgi wcale nie wiele gorsze niż najlepsze i nie tanie anteny i radia - miasto 4 do 10 km, teren to już różnie 10 do 20km.

Jak macie jakieś pytania, problemy czy wątpliwości - pomogę.

I jeszcze do adminów lub moderatorów - warto by było podpiąć temat albo stworzyć nowy już podpięty, bo temat CB-Radia jak bumerang będzie wracał.

Edytowane przez pidey
dodałem foto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
do tego antena Sirio ml 145 tylko oryginalna bo spotkałem już podróby.

nie ma to większego znaczenia, bo trafiałem zarówno na oryginały dające się stroić niczym koński bat :mad:

jak i na perfidne podróby czy jakieś "no name" ale strojące się i śmigające jak mało która firmowa.

Wyznacznikiem dobrej anteny jest jej zdolność do zestrojenia na poziomie nie wyższym niż 1:1,2 SWR i czy przy tym zestrojeniu jest bliska rezonansu. O "dobroci" i "zysku" już nie wspominam ale są one zależne od konstrukcji i mają b.duży wpływ na zasięg.

Także nie każda "ory" jest super i nie każda podróba to złom :dance:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...