Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Pozbycie się współwłaściciela auta


Forest

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie mam, może znajdzie się ktoś zorientowany w temacie.

Gdy kupowałem auto wziąłem współwłaściciela (mąż kuzynki) który miał wszystkie zniżki.

Widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel auta a ja jako współwłaściciel.

Kilka lat minęło, zdążyli się już rozwieść :bag:

Chcę pozbyć się współwłaściciela tak by auto było zarejestrowane wyłącznie na mnie.

W kwietniu kończy się ubezpieczenie i nowe chcę mieć już na siebie.

Umowa kupna - sprzedaży czy darowizna?

Obecna wartość auta wg Eurotax pewnie z 10 tyś :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa umowa kupna sprzedaży, kumpel ostatnio robił to samo bo miał ojca w dowodzie, jak masz 10 tys wartości rynkowej to zapłacisz 200 zł wzbogacenia, nowy dowód dostaniesz i będzie widnieć tylko twoje nazwisko, blachy pewnie zostaną to wyjdzie ogólnie ok 300 zł za przerejestrowanie auta, trzeba pamiętać że ubezpieczenie też będziesz musiał przepisać tylko na siebie. Za dużo grzebania z darowizną, wypełnieniem pitów ze zwolnienia z płacenia podatku dla tych 300 zł bmw_beer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś robiłem podobny ruch tylko w drugą stronę, dodawałem wspołwłaściciela. Wystarczyła wtedy darowizna i można to było załatwić w urzędzie. Do wniosku wpisywało się szacowaną kwotę darowizny, przy kwocie do 5000 nie było podatku.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa umowa kupna sprzedaży, kumpel ostatnio robił to samo bo miał ojca w dowodzie, jak masz 10 tys wartości rynkowej to zapłacisz 200 zł wzbogacenia, nowy dowód dostaniesz i będzie widnieć tylko twoje nazwisko, blachy pewnie zostaną to wyjdzie ogólnie ok 300 zł za przerejestrowanie auta, trzeba pamiętać że ubezpieczenie też będziesz musiał przepisać tylko na siebie. Za dużo grzebania z darowizną, wypełnieniem pitów ze zwolnienia z płacenia podatku dla tych 300 zł bmw_beer

X2 najlepiej i najprościej, bo przy darowiznie nie jesteś w pierwszym stopniu pokrewieństwa i wlatujesz na wyższy próg podatkowy, w skarbowce pewnie by się ucieszyli :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś współwłaścicielem auta, to pamiętaj, że nie kupujesz całego auta tylko odkupujesz 50% jego wartości, czyli 5 tys w tym przypadku , a to przy darowiznie jest nieopodatkowane oczywiście trzeba złożyć jakiś tam pit , a przy umowie, w skarbowym płacisz już tylko 100zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie tytuł wątku dałeś forest taki, że pomyślałem o wywózce do lasu :D

Dokładnie miałem to samo pisać :mrgreen:

Forest jak dobry tabloid, tematem zaciekawił do zapoznania się z treścią :)

Edytowane przez szocha1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Jak kiedyś brałem ojca na współwłaściciela to babka powiedziała że trzeba napisać oświadczenie że należy do niego jakaś część auta. Niekoniecznie zaraz 50%. Ale nie upieram się bo to dawno było i mogło się zmienić

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Jak kiedyś brałem ojca na współwłaściciela to babka powiedziała że trzeba napisać oświadczenie że należy do niego jakaś część auta. Niekoniecznie zaraz 50%. Ale nie upieram się bo to dawno było i mogło się zmienić

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Trochę samochodów miałem i każde na współwłaściciela, nigdzie nie było mowy o jakiś procentach

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę samochodów miałem i każde na współwłaściciela, nigdzie nie było mowy o jakiś procentach

Jak nie ma procentow to znaczy 50/50.

Ja zeby miec znizki brata to podarowalem mu hojnie 3% auta. Poniewaz juz mam pelne znizki to w zeszlym roku oddal mi te 3%. Umowa darowizny, poniewaz to brat (i znikoma wartosc) to obylo sie bez zadnych podatkow.

Forest w Twoim wypadku chyba lepiej umowa kupna-sprzedazy (niewiem jak "podatkowo" w przypadku zrzeczenia sie jednego z wspolwlascicieli).

No i pewnie czeka Cie zmiana tablic na DOA

Edytowane przez sagui
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...