Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
To moze podrzuc jakie kupic DVD bo mam dylemat-DVD czy DVB-t
To zależy co masz zamontowane (w sensie instalacjie itd.) ... Osobiście polecam DVD, jakość jest o niebo lepsza i nie musisz się martwić o zasięg nadajników. Z drugiej strony TV masz za free. Edytowane przez 5oul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

Zapożyczone z innego forum ;)

,, W związku z tym, że w niektórych rejonach Polski planowane jest wyłączenie telewizji analogowej jeszcze w tym roku, postanowiłem się zabezpieczyć przed utratą możliwości oglądania telewizji w samochodzie i dołożyłem tuner DVB-T smile.gif

W skrócie opiszę po kolei jak to zrobić.

Do przeprowadzenia całej operacji potrzebujemy:

Tuner DVB-T - ja kupiłem najtańszy posiadający tylko złącze SCART

da0c4ce62c7656d6med.jpg

Do zestawu był dołączony pilot, niestety nie najmniejszy ale zawsze

5ec879e1a7708ee9med.jpg

Z racji tego, że urządzenie miało pozostać w bagażniku a sterowanie z pilota chciałem mieć w kabinie to musiałem przedłużyć przewód diody podczerwieni. Potrzebowałem 6 metrów przewodu 3x1,5mm2 (im większy przekrój przewodu tym mniejsze straty prądu a dioda zasilania jest niewielkim napięciem)

39c33551d96d98a9med.jpg

Kabel od diody został przeprowadzony przy lewym progu i wychodzi przy kierownicy, żeby sterowanie pilotem nie było uciążliwe.

Zasilanie zestawu zostało wzięte z białej kostki po stronie tunera, przewód fioletowy dostaje napięcie dopiero po przekręceniu kluczyka. Niestety tuner wprowadzał mi zakłócenia do radia, więc dodatkowo przeciągnąłem przewód z wyłącznikiem do kabiny i tuner włączam tylko wtedy, gdy chcę oglądać TV, przez pozostały czas jest wyłączony.

975df164522504aemed.jpg

Mój tuner zasilany jest napięciem 5V i pobiera ok. 1,5A prądu. Musiałem w takim razie wymyślić, jak to wszystko zasilić z instalacji samochodowej, która jak wiadomo ma od 12V do 14V przy pracującym silniku. Rozwiązanie okazało się banalnie proste. Otóż napięcie 5V to napięcie USB. Kupiłem więc ładowarkę samochodową ze złączem USB, dającą prąd 2A (standardowe takie ładowarki mają po ok. 0,5A i niestety nie dają rady zasilić tunera), dodatkowo wtyczkę pasującą do tunera i przylutowałem ją do starego kabla służącego do połączenia telefonu z komputerem.

320f92ec3dc675edmed.jpg

736c86098c1a9405med.jpg

Kable sygnałowe musiałem wpiąć do białej kostki tunera TV w BMW.

d99d9c6b961a9f47med.jpg

Piny odpowiadające za transmitowanie sygnału video to: pin 6 to video In +, pin 15 to video In –

Za transmisję audio odpowiadają odpowiednio: pin 4 audio In + oraz pin 5 audio In –

Po wyjęciu kostki okazało się, że piny są oznaczone i nie było problemów z prawidłowym ich podłączeniem.

3d69888985608891med.jpg

bc26f57b59f45ca2med.jpg

Piny wykorzystałem ze starej wiązki elektrycznej lusterek z E34, pasowały bez problemu do kostki.

7b8449e95fbbd883med.jpg

A teraz temat najciekawszy czyli antena. Niestety po podłączeniu oryginalnej anteny nic nie mogłem złapać. Szukałem więc anteny dedykowanej od samochodu do obioru telewizji cyfrowej. Znalazłem na portalu aukcyjnym taki oto zachwalany wynalazek

23d4be322d98cce5med.jpg

Zysk tej anteny wg. specyfikacji to 28dB a chyba pod Pałac Kultury musiałbym podjechać, żeby cokolwiek obejrzeć.

Poszukałem więc informacji, jak zrobić dobrą antenę do DVB-T i trafiłem na dobre forum. Jeden z użytkowników zrobił antenę, na której odbierał programy z oddalonego o ok. 80km nadajnika. Zrobiłem więc sobie taką antenę i wygląda ona tak:

c4743f35f06c1484med.jpg

Wzmacniacz jaki zastosowałem to najmocniejszy, bo mający realne 30dB, LNA-177 (koszt 13zł)i przykręciłem to niego „wąsy” o długości 12 cm ustawione względem siebie pod kątem 45 stopni. Zasilenie tego wzmacniacza realizowane jest poprzez instalację 12V z samochodu poprzez separator antenowy

Oto efekt końcowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek za taką robotę gdybym miał taki odbiornik to bym chętnie coś takiego zrobił :) a mógłbyś dać linka do tego wzmacniacza chciałem w domu dać najmocniejszy bo drugi telewizor ma tylko 4kanały a na jednym cyfra + ciekawe czy w domu odbiorę z takich drutów :) jak kupie to spróbuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...