Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


BMW klimatyzacja. Czy dobrze chlodzi?


Skopster

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

Zaczęło walić gorącem, wiec wiadomo klima poszła w ruch :)

Klimatyzacja chłodzi na tyle ze nie ma piekarnika w środku, jednak z własnej ciekawości chciałem sprawdzić jak maksymalnie jest w stanie chłodzić... I odnoszę wrażenie ze nie jest najlepiej (dla porównania testowałem max chłodzenie w 3-letniej toyocie, chciałem skonfrontować swój układ z jakimś innym nowym)

Pomiar wykonałem najzwyklejszym termometrem rtęciowym przytykajcąc go do kratek nawiewu i ustawiając temperaturę na 16 stopni

W mojej e46 rocznik 2000 temperatura wyniosła miedzy 10-11 stopnia,

Natomiast w toyocie wykazało około 5

Zmartwiło mnie to trochę...

Jaka powinna być prawidliwa temperatura powietrza z kratek?

Czy ta temperatura jest w normie czy powinienem udać się do serwisu?

(dodam ze klimatyzacja nabija a była w kwietniu i maszyna nie wykazała nieszczelności w układzie)

Pozdro :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by było skontrolować.Maszyna małych nieszczelności nie wykrywa.Miałem tak,że po kilku dniach uciekł cały gaz z układu.Po wizycie u bardziej kumatego i odnalezieniu gdzie puszcza,zrobieniu i ponownym nabiciu klima działa.O ile się nie mylę to jak dasz nawiew tylko na przód to powinno pokazywać właśnie coś koło 5celciusza.

Ale zanim zejdzie w taki upał do 5 to trzeba pośmigać bo jak wiemy wszystko jest nagrzane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w 530d ze środkowych kratek leci 8C, a w cieniasie 0,9 10C- mierzone termometrem z wyświetlaczem w czasie serwisu klimy.

Układy są szczelne i działające w dwóch samochodach w 100%

Jak żona wróci to u niej tez sprawdzę jaki chłód leci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z kratek potrafi lecieć od 3 stopni do max 6 przy sile nadmuchu na połowie.

Rok temu też leciało mi 11-12 stopni z kratek i w duże upały klima nie dawała rady. Przyczyn było kilka.

1. Sprawdź wiatrak chłodnicy - u mnie chodził ale tylko na najwyższych "biegach". Powodem był uszkodzony moduł wiatraka.

2. Wymiana osuszacza klimatyzacji. Mało kto tak naprawdę to wymienia a powinno się raz na 2 lata. Jak jest przypchany od syfu to nie będzie czynnik tak dobrze pchany.

3. Czyszczenie parownika - ja przy okazji walki z grzybem postanowiłem wykręcić wentylator nawiewu i go wyczyścić pod ciśnieniem gorącą wodą. Parownik był przybrudzony a to również na pewno pogarszało wymianę ciepła. Od razu odpowiadam, że nic mi nie pozalewało, rurka od skroplin spokojnie nadążała. Wiadomo, że nie lałem ciągłym strumieniem. Tylko chwila czyszczenia i odczekać żeby woda zleciała.

Jeśli chcesz sprawdzić/porównać ciśnienia i temperatury na kompie to mogę Ci podesłać screeny z Inpy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do punktu nr 2 to ludzie nie wymieniają osuszaczy.

A czynność można zrobić przy nabijaniu klimy.

Spuścić wszystko co zostało,wymienić i już.

W e39 prosta sprawa wykręcamy lampę i potem mamy dostęp do osuszacza nowe o-ringi i nabijamy klimę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam osuszacz to koszt na necie około 50-80zł. Co do płukania to nie ma takiej możliwości. Tylko wymiana na nowy. W środku są takie kuleczki co wyciągają wilgoć. Jeśli ściągniesz korek zabezpieczający przed montażem i zostawisz tak na jeden dzień to osuszacz jest do wyrzucenia. Naciągnie wilgoć z otoczenia i straci swoją funkcję.

Ja w swojej E46 wymieniałem w serwisie od klimy. Zmieniali go od strony przedniego prawego nadkola. Razem z całym serwisem zapłaciłem chyba 250zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie temperatura minimalna przy włączonej klimie w E46 powinna oscylować koło 6*C , a sprawdzić szczelność możesz podjeżdżając do jakiegokolwiek serwisanta od klimy, nabij układ azotem który praktycznie nic nie kosztuje, podjedź na następny dzień i skontroluj ciśnienie, jak będzie takie samo jak przy nabiciu to wtedy wymieniaj osuszacz i nabijaj klimę, czynnika powinno wejść ok 750g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i h*j **** i kamieni kupa :D

Chłodzić, chłodziło ,ale dzisiaj przywaliło gorącem że sie asfalt topi, a człowiek poci się jak świnia od samego stania, a tu klimatyzacja postanowiła strzelić focha zaczęła syczeć (mocno !:shock:) a z kratek leci powietrze MOOOŻE ciut chłodniejsze od temp. zewnętrznej. Teraz to już jestem na 99,9% pewien, że mam nieszczelny układ (aczkolwiek sprężarka łapie). Mam nadzieję, że chłodnica cała bo 4 stówy mnie nie swędzą ;/

Trzeba skoczyć i w końcu doprowadzić klimę do porządku :bag:, ale do września dla siebie będe miał czas tylko w niedziele ehhh robota.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze się spotkałem z elektroniczną kontrolą szczelności. Nie lampą UV tylko takim elektronicznym nosem jak mają do gazu. Sprawdza Ci serwisant gdzie ucieka bez konieczności spuszczania i napełniania.

A co im da nos jak np. była mała nieszczelność i przez kilka dni wyleciało wszystko ? Już byłem u takich szpeców nabili na full bo maszyna pokazuje że szczelność ok a tu pupa...Przy małej dziurce jak leci powoli to nie wykryje.Jedynie UV azot nabić spray do szczelności i okiem bańki szukać...

Chyba u mnie też trzeba wymienić osuszacz,bo przy prawie 40 celciuszy słabo chłodzi.Ponoć jak da się temp. 16 i nawiew na środkowe kratki to ma być 5stopni u mnie tak zimno nie jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Tricz może mieć rację z tym "elektronicznym nosem" sam osobiście trzymałem w ręce podobny do wykrywania bodajże metanu i reagował nawet na niewielkie ilości gazu. Tak więc sądzę, że i pewnie jakieś minimalne ucieczki czynnika można wykryć ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...