Skocz do zawartości
Wasilewski Warsztat


Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich!

mam od niedawna 4.4 V8. nie za bardzo się znam na tych motorach, nie wiem jak powinny brzmieć, zachowywać się itd. Przedtem miałem E30 325i i każdy odgłos znałem na pamięć (prawie 7 lat jazdy ;) ).

I mam pytanie: zdarza się, że przy odpalaniu samochodu, pierwszych kilka obrotów silnika, słychać takie stukanie. nie metaliczne, raczej zgłuszone. czasem 2-3 stuknięcia, czasem 5. zaraz potem to ustępuje i już się więcej nie odzywa. nie ma tego przy przegazowaniu, przy obciążeniu (nie panewki). Martwić się czy nie ?

I pytanie bonusowe: tego jeszcze nie potwierdziłem, gdyż za krótko testuję, ale wydaje mi się, że delikatnie ubywa mi płynu chłodzącego. Poza tym zdarzyło mi się, po otwarciu maski poczuć taki charakterystyczny, słodkawy zapach gorącego płynu, jakby gdzieś była nieszczelność. Silnik trzyma temp na środku skali cały czas, nic się nie podgrzewa. Jak można sprawdzić którędy to ucieka ? I jak ewentualnie wykluczyć uszczelkę pod głowicą ? (to mnie lekko przeraża...)

Dzięki wielkie z góry za pomoc!

pozdrawiam! kristo

ps. silnik ma ~210 tys km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kompensatory luzu zaworowego stukają. Zalej dobry olej i będzie git. Jak nie klepią cały czas to nic im nie będzie.

Bonus: Sprawdź czy nie wali płynu z przelewu na kolektor, jak tak to wymień korek zbiorniczka płynu i obserwuj dalej.

ps. Wypadałoby się przedstawić i przywitać :P

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do plynu to np u mnie tez delikatnie ubywa ale tylko do pewnego poziomu, pozniej juz nie. Chodz producent przewidzial ze musi byc wiecej plynu niz u mnie, to jak doleje to za 2tyg wyleci, i trzyma stan delikatnie ponizej normy.

Wiec wtedy tez delikatnie wali plynem.

Dodam ze zrobilem tak juz prawie 100 000km (prawie 6lat)

Ale i technologia inna E30 m10.

Sprawdz czy niebedzie uciekac ponizej jakiegos tam poziomu.

P.S. Znajomy mial tak samo w Audi jak ja :P

Olej najlepiej syntetyczny 0w-40 lub 5W-40. Chyba ze instrukcja przewiduje innaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki! z tym płynem faktycznie tak jest, że spada do "centymetr od dna" i przestaje ubywać. Z tym, że na razie tylko raz dolewałem więc nie wiem jak to jest. dzisiaj było gorąco, klima włączona i nic nie ubyło... może mi się zdaje...

a, po prawej stronie chłodnicy, stojąc przodem do auta, jest taki wężyk i plastikowy "łącznik". są tam wyraźne białe ślady nalotu i zacieki. to może być to... może jutro zrobię fotkę.

a wracając do stukania i oleju. czy muszę go już od razu zmieniać ? (w sensie, że jak nie zmienię już to coś trafi szlag) czy mogę z tym się wstrzymać np. z miesiąc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten łacznik to krucieć pod którym znajduje się termostat - jeden ze słąbszych punktów chłodenia w beemkach. Nowy, stalowy kosztuje maks 90 zł. Jaki olej masz zalany teraz, jaki przebieg wskazuje licznik? Myśle ze 5W/40 Mobila lub Valvoline mozesz lać, generalnie każdy olej który ma napisanae ze spełnia norme BMW Long-Life 01 lub BMW long Life 04 np http://allegro.pl/liqui-moly-top-tec-4100-5w-40-5l-rewelacja-hit-fv-i1608081748.html drogo, no ale co sie robi dla beemki :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tej bmw 4.4 nie brałeś z wrocławia?? granatowa,na niebieskich skórach,navi itp??
nie :) czarna i szare skory.
drogo, no ale co sie robi dla beemki
drogo to względne określenie... naprawa po starym oleju, o to by było drogo ;)

olej - nie wiem :) wiem, że syntetyk i ze ok 10tys km ma zrobione. miałem go zmieniać przed wakacjami, ale chyba się pospieszę. licznik pokazuje coś koło 215 tys.

dzięki za info! dostosuję się (ale po wypłacie :P )

pozdro!

Edytowane przez kristo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...